MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W kościele w Tokarni odkryto nieznane wcześniej cenne polichromie

Lidia Cichocka [email protected]
Po konserwacji boczne ołtarze w kościólku z Rogowa wyglądają zupełnie inaczej - mówi Wioletta Brzezińska z muzeum.
Po konserwacji boczne ołtarze w kościólku z Rogowa wyglądają zupełnie inaczej - mówi Wioletta Brzezińska z muzeum. Łukasz Zarzycki
W czasie konserwacji zabytkowych ołtarzy na terenie skansenu odkryto nieznane wcześniej malowidła i oryginalny kolor mens

- Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza do skansenu w Tokarni, do kościoła z Rogowa by pochwalić się nieznanymi wcześniej polichromiami.

- Odkryto je w trakcie prac konserwatorskich - mówi Wio-letta Brzezińska, kierownik działu konserwacji w muzeum. To ona napisała projekt odnowienia bocznych ołtarzy w świątyni, dostała na ten cel 40 tys. zł z Ministerstwa Kultury i 10 tys. z muzeum.

- Za te pieniądze udało się zrobić dużo: kompletnej konserwacji poddano oba unikalne ołtarze i to właśnie w trakcie tych prac odkryto, że pomalowane na czarno ich podstawy (mensy) były błękitne i zdobiły je motywy kwiatowe. Na ołtarzu z lewej strony dodatkowo znajdowało się 5 gwiazdek, które były symbolem św. Nepomucena. - To się zgadzało, bo oryginalnie w tym ołtarzu znajdował się portret tego świętego. Niestety zaginął przed laty - dodaje Brzezińska. - Dlatego teraz zamówiliśmy jego kopię a, ponieważ dysponowaliśmy inwentarzem z 1847 roku, w którym dokładnie opisano wnętrze świątyni wiedzieliśmy, że obraz okalała bogato zdobiona rama. Znajdowała się ona w naszych zbiorach i wróciła na swoje miejsce.

Muzeum już przygotowało kolejny projekt i jeśli ministerstwo da pieniądze konserwacji poddany zostanie ołtarz główny, w którym jest także dużo zamalowanych na czarno partii. Być może pod nimi także kryją się wcześniejsze malowidła.

W planach jest odnowienie ambony oraz organów. - W naszym kościele odbywają się śluby, msze i instrument jest bardzo potrzebny - tłumaczy rzecznik Beata Ryń.

Kościół z Rogowa to unikalny i bardzo piękny zabytek. Wzniósł go w 1761 roku właściciel dóbr rogowskich, Michał Wodzicki , podkanclerzy koronny. Kościół towarzyszył szpitalikowi czyli przytułkowi, znajdował się poza wsią a w czasach współczesnych pełnił funkcję cmentarnej kaplicy. W 1976 roku biskup zgodził się na przekazanie go Muzeum Wsi Kieleckiej, ale przeniesiono go dopiero w 1996 roku. Przeciwko przenosinom protestowali rogowianie, chociaż kościół był zaniedbany, niedozorowany, obraz św. Nepomucena został ukradziony z wnętrza, po prostu wyrwany z ram.

Dzisiaj świątynia zachwyca wszystkich gości skansenu i jest coraz ładniejszy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie