MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kunowie posadzili "Dęby Pamięci"

Waldemar Frańczak
Uroczystość posadzenia "Dębów Pamięci” poprzedził montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów.
Uroczystość posadzenia "Dębów Pamięci” poprzedził montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów.
Trzy dęby, upamiętniające trzech policjantów pracujących przed II wojną światową na posterunku policji w Kunowie, a zamordowanych w 1940 roku w Twerze, posadzono z inicjatywy kunowskich gimnazjalistów.

W odpowiedzi na apel Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" Oddział w Kielcach nauczyciele oraz uczniowie Gimnazjum w Kunowie przystąpili do programu edukacyjnego "Katyń… ocalić od zapomnienia". Jego celem jest posadzenie 21 473 "Dębów Pamięci" na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Każdy dąb ma upamiętnić konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie.

Kunowskie "Dęby Pamięci" upamiętniają trzech policjantów pracujących przed II wojną światową na posterunku policji w Kunowie- posterunkowego Stanisława Cywkę, przodownika Franciszka Kiereckiego i starszego posterunkowego Józefa Łukowskiego.

- Po dostaniu się do niewoli sowieckiej byli więzieni w Ostaszkowie, a następnie zamordowani w 1940 roku w Twerze i pochowani w Miednoje- wyjaśnia Małgorzata Kowalska, nauczyciel historii w Gimnazjum w Kunowie.

Na uroczystość posadzenia dębów dyrektor szkoły Maria Pająk zaprosiła m.in.: Grażynę Szkonter- przewodniczącą Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" Oddział w Kielcach, posłów na Sejm Jarosława Rusieckiego i Zbigniewa Pacelta, radnych samorządu powiatowego i gminnego, władze gminy z burmistrzem Ireneuszem Ożdżyńskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Romanem Kowalskim, Janusza Piątkowskiego - komendanta Komisariatu Policji w Kunowie, Stefana Króla - prezesa Związku Kombatantów w Kunowie. Rozpoczęła ją prezentacja multimedialna, w której zawarto kalendarium katyńskie, a później uczniowie przedstawili wzruszający montaż słowno - muzyczny, przybliżający okoliczności i tragizm zbrodni katyńskiej.

Posadzenia "Dębów Pamięci" dokonali Grażyna Szkonter, Ireneusz Ożdżyński oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Dominika Małowska, a świadkiem poza gośćmi, była młodzież, do której goście zaapelowali o pielęgnowanie pamięci o pomordowanych na Wschodzie.
Uroczystość zakończył utwór "Cisza", grany na trąbce przez ucznia Tomasza Kwapisza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie