Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kunowie rolnicy będą mogli wykorzystać odpady z oczyszczali ścieków jako nawóz na pola. Minister dał zgodę na nawóz hydrokun

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Kunowie rolnicy będą mogli wykorzystać odpady z oczyszczali ścieków jako nawóz na pola. Jest decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Hydrokun ma świetne właściwości. Zobacz na kolejnych zdjęciach jak powstaje
W Kunowie rolnicy będą mogli wykorzystać odpady z oczyszczali ścieków jako nawóz na pola. Jest decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Hydrokun ma świetne właściwości. Zobacz na kolejnych zdjęciach jak powstaje Sandra Krakowiak
W piątek, 9 grudnia na terenie oczyszczalni ścieków w Kunowie nastąpiło uroczyste przekazanie decyzji wydanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pozwolenie wprowadzenia do obrotu organicznego środka poprawiającego właściwości gleby pod nazwą "hydrokun”.

Odpady z oczyszczalni w Kunowie trafią na pola jako nawóz "hydrokun"

Oczyszczalnia w Kunowie jest jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Europie. Posiada technologię opartą na ultrafiltracji membranowej, zapewniającej wysokoefektywne oczyszczanie ścieków oraz suszarnię solarną, a powstałe osady rozgarnia i rozsypuje robot „Kunowiak”, który sam się programuje.

- Jego wartość to około pół miliona złotych. Nazwę nadali mu mieszkańcy Kunowa w drodze konkursu ogłoszonego na portalu społecznościowym – mówi Lech Łodej, burmistrz Kunowa.

Latem w suszarni jest około 70 stopni Celsjusza, natomiast zimą osad osuszany jest specjalnymi wiatrakami. A niebawem przy oczyszczalni powstanie farma fotowoltaiczna, wiatrak i bank energii. Gmina dąży do tego, by oczyszczalnia funkcjonowała i była zbilansowana energetycznie do zera – dodaje burmistrz.
- Oczyszczalnia jest nowoczesna, oddziela antybiotyki i mikroplastik, nie ma w regionie takiej oczyszczalni.

Jak mówi burmistrz Kunowa, hydrokun to osad, który powstaje po procesie oczyszczenia ścieków.
- Prace nad tą procedurą trwały ponad rok, hydrokun czyli osad, który uzyskał certyfikat z ministerstwa a koszt to około 100 tysięcy ale warto było, bo jako gmina nie będziemy mieli problemu z pozbyciem się tego osadu. Utylizacja tego produktu to koszt około 600 złotych za tonę, więc jeśli my rozdamy go naszym rolnikom to będzie to dobre dla obu stron, dla nas jako gminy i dla naszych rolników – mówi Lech Łodej.

Senator Jarosław Rusiecki zauważa, że gmina Kunów świetnie wykorzystuje nowoczesną oczyszczalnię ścieków.
- To wszystko pokazuje jak wielkie starania burmistrza, radnych, pracowników instytucji samorządowych Kunowa są wkładane w to, by ta niewielka gmina mogła rozwijać się dynamicznie a jednocześnie z najnowszymi tendencjami związanymi z ochroną środowiska – mówi senator. - Teren tej oczyszczalni jest przygotowywany pod fotowoltaikę, która będzie służyła gospodarce komunalnej. To kolejny dowód na to, że pierwsze miejsce w rankingu gmin województwa świętokrzyskiego jest jak najbardziej zasłużone dla Kunowa – mówił Jarosław Rusiecki.

W jednej tonie hydrokunu jest około 40 kilogramów azotu w czystym składniku i ponad 45 kilogramów pięciotlenku fosforu, to bardzo istotna informacja dla rolników mówi Jan Kolbusz, główny technolog firmy Mikrobiotech.

Zobaczcie na kolejnych zdjęciach jak powstaje nawóz 'hydrokun"

- To jest nawóz bardzo wysokiej jakości, gdyby mogli go uzyskać za darmo lub w cenie preferencyjnej to jest to dla nich świetna informacja

– mówi Jan Kolbusz i zauważa, że największe zadanie do wykonania miała gmina, która wybudowała super nowoczesną oczyszczalnię ścieków.

- Składniki, które znajdują się w hydrokunie tworzą próchnicę w glebie, świetnie ją użyźniają zatrzymują wodę i świetnie wpływa na jakość gleby i na plony – wyjaśnia ekspert.

Każdy rolnik, który będzie chciał wykorzystać nawóz na swoje uprawy, otrzyma wraz z produktem instrukcję, w której znajdzie wszystkie informacje na temat stosowania nawozu i jego dawkowania.

Wiele oczyszczalni w Polsce wykorzystuje osady ze ścieków , jednak jak podkreśla Jan Kolbusz, są to osady będące odpadami.
- I takie osady wymagają wnikliwego przebadania działki, na której te osady będą wykorzystane, bo nie na każdej glebie takie odpady mogą być zastosowane. Nie możemy ich stosować na przykład na glebach silnie zakwaszonych i na terenach ochronnych – mówi specjalista.

Hydrokun wyróżnia się tym, że nie potrzeba badania gleby i nie ma też konieczności zgłaszania działek, na których będzie on stosowany.

- W przypadku hydrokunu, jest to produkt zapachowo nieuciążliwy i nie ma problemu z zastosowaniem go blisko gospodarstw. Nadaje się on na wszystkie gleby, natomiast nie chcemy tego stosować w warzywnictwie czy w roślinach przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Mimo to, że hydrokun jest produktem bezpiecznym to musimy wziąć pod uwagę minima bezpieczeństwa i nie stosujemy go na rośliny, które mogłyby być przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji w tym samym sezonie wegetacyjnym czyli między innymi na marchewkę, ogórki czy truskawki - mówi przedstawiciel firmy Mikrobiotech.
Hydrokun świetnie sprawdzi się natomiast na uprawy zbożowe.

Zobaczcie na kolejnych zdjęciach jak powstaje nawóz 'hydrokun"

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie