Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łopusznie posadzono "Dąb Pamięci" dedykowany zamordowanemu w Katyniu Józefowi Wertce

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W Łopusznie w powiecie kieleckim odbyły się uroczystości posadzenia „Dębu Pamięci”, dedykowanego ofierze Zbrodni Katyńskiej przodownikowi Policji Państwowej, urodzonego w Lasocinie koło Łopuszna Józefowi Wertce.
W Łopusznie w powiecie kieleckim odbyły się uroczystości posadzenia „Dębu Pamięci”, dedykowanego ofierze Zbrodni Katyńskiej przodownikowi Policji Państwowej, urodzonego w Lasocinie koło Łopuszna Józefowi Wertce. kielce.ipn.gov.pl
W Łopusznie w powiecie kieleckim odbyły się uroczystości posadzenia „Dębu Pamięci”, dedykowanego ofierze Zbrodni Katyńskiej przodownikowi Policji Państwowej, urodzonego w Lasocinie koło Łopuszna Józefowi Wertce.

W Łopusznie posadzono dąb dedykowany Józefowi Wertce

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie. Po modlitwie odbyła się część artystyczna w wykonaniu lokalnej młodzieży. Następnie, zebrani przeszli przed gmach Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie, gdzie nastąpiło posadzenie i poświęcenie „Dębu Pamięci”. Złożone zostały także kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Organizatorem uroczystości była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łopusznie, która bierze udział w programie „Katyń… Ocalić od zapomnienia”. W 2018 r. w ramach projektu społeczność miasta i gminy Łopuszno poprzez posadzenie „Dębów Pamięci” upamiętniła dwie ofiary Zbrodni Katyńskiej - Bolesławowa Barcickiego i Wojciecha Kozłowskiego.

Józef Wertka

Przodownik Policji Państwowej Józef Wertka, był synem Ludwika i Marianny z Baranów. Urodził się 6 lipca 1897 r. w Lasocinie, w gminie Łopuszno. Był żołnierzem Legionów Polskich i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Służbę w Policji Państwowej rozpoczął w 1922 r. Przez wiele lat służył w powiecie sieradzkim, m.in. na Posterunku w Rossoszycy. W maju 1929 r. został przeniesiony do Komendy Powiatowej w Sieradzu i tam nadal służył we wrześniu 1939 r. Awansowany do stopnia przodownika Policji Państwowej w maju 1929 r. Za udział w walkę o niepodległość Polski i sumienną służbę został odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Po wybuchu II wojny światowej dostał się do niewoli sowieckiej i został osadzony w obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie. Wiosną 1940 r. został zamordowany w Kalininie (Twerze) i pogrzebany w Miednoje. Jego nazwisko figuruje na liście dyspozycyjnej nr 038/4 pod nr 91 z dnia 20 kwietnia 1940 r. W 2007 r. został pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta Policji Państwowej.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie