Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Masłowie rozmawiali o Centrum Historii Lotnictwa. Będzie tu można zobaczyć wyjątkowe eksponaty

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Podczas spotkania w sprawie Centrum Historii Lotnictwa w Masłowie.
Podczas spotkania w sprawie Centrum Historii Lotnictwa w Masłowie. Gmina Masłów
Przedstawiciele gminy Masłów, Aeroklubu Kieleckiego oraz indywidualni darczyńcy rozmawiali o powstającej wystawie i eksponatach, które trafią do Centrum Historii Lotnictwa w Masłowie Pierwszym. Jednak obiekt, który powstanie z udziałem środków zewnętrznych poza funkcją wystawienniczą ma też służyć mieszkańcom gminy.

Centrum Historii Lotnictwa w Masłowie

W spotkaniu uczestniczyli: wójt Tomasz Lato, Agnieszka Borycka, kierowniczka referatu promocji i rozwoju gminy Masłów, przedstawiciele Aeroklubu Kieleckiego dyrektor Piotr Ściwiarski i Arkadiusz Stefańczyk, przewodniczący Komisji Rewizyjnej, którzy zadeklarowali chęć przekazania wielu cennych przedmiotów, które w przyszłości mogą posłużyć jako eksponaty w obiekcie. Wsparcie oferowali również darczyńcy związani z gminą Masłów: Anna Dukalska-Balcarz i Grzegorz Wesołowski, którzy przekażą własnoręcznie wykonane modele samolotów obrazujące te z okresu drugiej wojny światowej. Wszystko zinwentaryzuje Maciej Cichoń, doktor historii, który wyraził chęć współpracy przy powstającym obiekcie.

- To nie jedyne eksponaty, które trafią do Centrum Historii Lotnictwa w Masłowie Pierwszym, jako pierwsi zadeklarowali pomoc potomkowie Adama Witka: Krzysztof Witek i Piotr Kwaśniewski, którzy przekażą wiele cennych pamiątek po swoim przodku, pierwszym polskim Szybowcowym Mistrzu Świata, związanym z Aeroklubem Kieleckim – przypomina wójt Tomasz Lato. Wójt podkreśla, że obiekt promujący historię lotnictwa ma stanowić przestrzeń dla społeczności lokalnej i być otwarty na jej potrzeby, gdzie mieszkańcy w każdym wieku będą mogli realizować swoje pasje i zainteresowania, ale też omawiać ważne dla nich sprawy podczas spotkań.

- Po zinwentaryzowaniu eksponatów i pamiątek będziemy mogli zlecić opracowanie projektu wystawy, która pojawi się w budynku. Wystąpiliśmy już o uzyskanie pozwolenia na budowę Centrum i jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg i wyłonimy wykonawcę, który zbuduje obiekt. Jego bryłę widzimy już na wstępnej wizualizacji, która na dalszych etapach realizacji inwestycji może ulec zmianie – uzupełnia wójt.

Zadowolenia z powstania Centrum Historii Lotnictwa nie kryli przedstawiciele Aeroklubu Kieleckiego, którzy mówili, że obiekt będzie miejscem dla pasjonatów lotnictwa i będzie promował nie tylko bogatą historię lotniska w Masłowie i przedwojennej szkoły szybowcowej, ale także tradycje lotnicze gminy. Dyrektor Piotr Ściwiarski podkreślał, że dużym atutem obiektu będzie taras widokowy, który zapewni bezpieczeństwo dla mieszkańców i turystów obserwujących skoczków i samoloty. Arkadiusz Stefańczyk zauważył, że goście odwiedzający Centrum Historii Lotnictwa w Masłowie Pierwszym ze względu na sąsiedztwo lotniska i administrującego nim Aeroklubu Kieleckiego będą mogli skorzystać z atrakcji oferowanych przez Aeroklub, tj. pikniki lotnicze, szkolenia, loty, zawody spadochronowe.

Centrum Historii Lotnictwa powstanie na działce pozyskanej od Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, gdzie obecnie mieszczą się budynki magazynowe po lotnisku. W obiekcie turystycznym będzie się mieścić: modelarnia, biblioteka i sala spotkań. Będą też wystawy stałe i czasowe prezentujące blisko 100-letnie tradycje lotnicze Masłowa oraz przedwojennej szkoły szybowcowej. Głównym punktem będzie aranżacja warsztatu mechaników, ekspozycja części samolotów, elementów wyposażenia kokpitu (np. busole i zegary) oraz pamiątek Aeroklubu Kieleckiego, prezentacja replik samolotów. W obiekcie będą odbywać się zajęcia Klubu Modelarskiego, podczas których pod okiem instruktora będą powstawać modele samolotów i śmigłowców. Obecnie taka pracownia działa w świetlicy w Ciekotach, a jej wychowankowie sięgają po nagrody w ogólnopolskich konkursach. Pracownia będzie skupiać nie tylko dzieci i młodzież, da też możliwość rozwijania pasji przez dorosłych.

W przestrzeni Centrum Historii Lotnictwa oprócz sali wystawienniczej i modelarni będzie wyodrębnione miejsce, w którym będą mogli spotkać się mieszkańcy, punkt informacji turystycznej oraz biblioteka z filmoteką, dająca możliwość wypożyczenia zbiorów o tematyce lotniczej. Dodatkową atrakcją będą wieczory filmowe prezentujące filmy ukazujące dzieje polskiego lotnictwa. Zadaniem biblioteki będzie gromadzenie, w tym digitalizacja, materiałów związanych z historią lotniska i przedwojennej szkoły szybowcowej, następnie wydawania publikacji i udostępnianie zdigitalizowanych zasobów. Ponadto biblioteka będzie proponować ofertę edukacyjną, tj. zajęcia z wykorzystaniem archiwalnych materiałów fotograficznych, prezentacji multimedialnych, warsztatów, gier oraz różnych pomocy dydaktycznych.

To jednak nie wszystko, bo w drugim etapie inwestycji zaplanowano powstanie placu rekreacyjno-spacerowego z niewielkim amfiteatrem, skwerem z elementami małej architektury, typu: altana, stoliki oraz ławeczki, czy sezonowe hamaki. Nowo powstałe strefy będą połączone ciągami pieszymi, a całość oświetlona energooszczędnymi lampami. W ramach zagospodarowania centrum Masłowa Pierwszego wydzielony zostanie również teren rekreacyjno-sportowy z pump-truckiem, a także przebudowany teren wokół Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i ośrodka zdrowia pod kątem nowych miejsc parkingowych. Na realizację zadania wynikającego ze Strategii Rozwoju Gminy Masłów na lata 2022-2030 samorząd będzie aplikować o dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027 z dwóch Obszarów Strategicznej Interwencji: Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego i Góry Świętokrzyskie. Szacowany koszt inwestycji to około 10,5 mln zł.

Źródło: Gmina Masłów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie