Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W miejscowości Grocholice kombajn zapalił się na polu, ogień strawił też ściernisko. Strażacy apelują o bezpieczeństwo podczas żniw. Zdjęcia

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
Pożar kombajnu na polu w opowiecie opatowskim.
Pożar kombajnu na polu w opowiecie opatowskim. Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego
Do pożaru kombajnu na polu doszło we wtorkowe popołudnie 15 sierpnia w miejscowości Grocholice w gminie Sadowie (powiat opatowski). Strażacy przypominają o tym, aby stosować się do zasad bezpieczeństwa podczas żniw.

Pożar kombajnu na polu w miejscowości Grocholice

Starszy kapitan Sebastian Saramański, oficer prasowy komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie wyjaśniał, że o pożarze kombajnu rolniczego na polu strażaków poinformowano we wtorkowe popołudnie.

[przysick_galeria]

- Do zdarzenia doszło na granicy powiatów ostrowieckiego i opatowskiego, na miejscu pracowali strażacy z obu tych powiatów – tłumaczył Sebastian Saramański.

Po dojeździe jednostek okazało się, że doszło do pożaru w komorze silnika kombajnu znajdującego się na polu. Zapaliło się też około dwa ary ścierniska. - Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i dogaszeniu pożaru w komorze silnika. Przed naszym przyjazdem operator maszyny zdołał sam wstępnie opanować pożar przy pomocy gaśnicy proszkowej.

Używając tłumic i łopat strażacy ugasili płonące ściernisko. Wszystko sprawdzono kamerą termowizyjną, aby wykluczyć ewentualne zarzewia ognia.

Strażacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa podczas żniw

Żniwa to wyczekiwany czas przez rolników. Tegoroczne zbiory w regionie są bardzo mocno opóźnione przez intensywne opady deszczów, które nawiedzały województwo świętokrzyskie w ostatnich tygodniach. Ostatnie dni umożliwiły rozpoczęcie prac polowych, co znalazło również odzwierciedlenie w strażackich statystykach.

Strażacy wyjeżdżali w ostatni weekend do pożarów kombajnów zbożowych, zboża na pniu czy pożaru prasy do słomy.

Większość pożarów podczas zbiorów powstaje na skutek nagrzewania się metalowych, często uszkodzonych elementów maszyn.

- Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowywanie urządzeń przed użyciem oraz wymiana części zgodnie z zaleceniami producentów. Przeglądy przed sezonem, ale również obsługa codzienna przed wyjazdem do prac, ograniczają możliwość powstania usterki skutkującej pożarem - apeluje starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego świętokrzyskiej straży pożarnej.

Należy również bacznie obserwować maszyny i bezwzględnie reagować na wszelkie nietypowe ich działanie w trakcie pracy. Pozytywny jest fakt, że coraz więcej operatorów kombajnów czy traktorów wyposaża swoje maszyny w podręczny sprzęt gaśniczy (gaśnice, koce gaśnicze, tłumice). Pamiętajmy, że szybko podjęta reakcja pozwala sprawnie ugasić pożar w początkowym stadium, a co za tym idzie ograniczyć straty - przypominają strażacy.

[przysick_galeria]

Tragiczne wypadki podczas pracy na polu w czasie tegorocznych wakacji:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie