Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nadleśnictwie Radoszyce odnaleźli szczątki poległych żołnierzy! Polegli w bitwie pod Białym Ługiem? [ZDJĘCIA]

Beata Kiełbus
Wolontariusz podczas poszukiwań w lasach w gminie Słupia Konecka
Wolontariusz podczas poszukiwań w lasach w gminie Słupia Konecka
Fundacja „Niezłomni” prowadzi prace w lasach Nadleśnictwa Radoszyce dotyczące poszukiwań szczątków partyzantów Armii Krajowej poległych w bitwie pod Białym Ługiem. Odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy, którzy najprawdopodobniej polegli w walce z Niemcami.

27 października 1944 roku w miejscowości Biały Ług miała miejsce zwycięska bitwa, którą stoczył z Niemcami 25 pułk piechoty Armii Krajowej pod dowództwem majora Rudolfa Majewskiego „Leśniak". Jeden z batalionów jednostki składał się z żołnierzy Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego Armii Krajowej oraz ułanów 27 Pułku Ułanów pod ogólnym dowództwem cichociemnego Adolfa Pilcha „Góra”-„Dolina”.

W walce zginęło łącznie 10 żołnierzy. Większość z 25 pułku piechoty oraz dwóch kresowian: starszy wachmistrz Stanisław Bazarewski „Bazar” i ułan Henryk Izdebski "Lis". Żołnierze zostali pochowani w leśnej mogile, a już po wojnie ich ciała zabrały rodziny. Według relacji mieszkańców okolicznych wiosek nie wszyscy zostali jednak ekshumowani.

Poszukiwania terenowe rozpoczęto 15 maja w okolicy leśnego nagrobka na terenie Nadleśnictwa Radoszyce w gminie Słupia Konecka. Miejscowa społeczność wraz z leśnikami od lat dba o lokalne miejsca pamięci i to właśnie mieszkańcy gminy informowali, że w leśnej mogile mogą się jeszcze znajdować ciała partyzantów.

Podczas prac sondażowych udało się odnaleźć szczątki dwóch osób. Poszukujący spodziewają się, że mogą to być partyzanci, żołnierze Armii Krajowej 25. pułku piechoty, którzy zginęli w walce z Niemcami 27 października 1944 roku. Być może w mogile pozostały ciała Bazarewskiego i Izdebskiego? Wolontariusze mają nadzieje, że uda się to ustalić po badaniach genetycznych.

Przy szczątkach odnaleziono kilkanaście cennych przedmiotów. To między innymi kilkanaście różnej wielkości guzików wojskowych, ale również fiolka z kartką. Jest to tak zwana kartka grobowa, którą wkładano do grobu poległemu żołnierzowi. Był to swego rodzaju nieśmiertelnik z informacją o jego tożsamości. Po odczytaniu kartki być może wolontariusze otrzymaja odpowiedź dotyczącą tożsamości osoby pochowanej.

Przy jednym z poległych udało się również odnaleźć sygnet i obrączkę. Na sygnecie znajduje się wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej. Obrączka niestety nie zawiera grawerunku z datą, czy choćby inicjałami. Te przedmioty zostaną poddane specjalistycznej konserwacji. Być może dzięki temu uda się uzyskać więcej istotnych informacji na temat poległych.

Według Fundacji „Niezłomni” odnalezieni podczas prac badawczych dwaj żołnierze to najprawdopodobniej polegli w walce z Niemcami 27 października 1944 roku:

1. Stanisław Bazarewski pseudonim "Bazar" uroczony 1.05.1913 w Staniszce
2. Nieznany partyzant ujęty na zamieszczonej poniżej liście poległych w bitwie pod Białym Ługiem.

Lista poległych:

  • 1. Starszy wachmistrz Bazarewski Stanisław „Bazar”,
  • 2. ułan Izdebki Henryk „Lis”,
  • 3. strzelec „Bażantino”,
  • 4. Strzelec Bronikowski Harry „Harry”,
  • 5. Starszy strzelec Hernik „Burza”,
  • 6. Starszy strzelec Ostrowski Czesław” Krzak”,
  • 7. Starszy strzelec Pawlik Józef „Piorun”,
  • 8. Strzelec „Sławek” (nazwisko nieznane),
  • 9. Strzelec „Władek” (nazwisko nieznane),
  • 10.Strzelec „Zagłoba” (nazwisko nieznane),

Rodziny poległych proszone są o kontakt z Fundacją Niezłomni, telefon : 886-886-440 lub mail: [email protected].

Prace prowadzone są przez Fundację „Niezłomni” wspólnie z wolontariuszami z regionu, gminą Słupia Konecka i Nadleśnictwem Radoszyce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie