MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę uroczystości poświęcone pamięci synów Ziemi Świętokrzyskiej pomordowanych w Kielcach przez Niemców

/imo/
Podczas wojny na Stadionie Leśnym w Kielcach wykonywano masowe egzekucje Polaków. W niedzielę odbędzie się uroczystość ku pamięci zamordowanych.

W niedzielę, 14 września, odbędą się uroczystości poświęcone pamięci synów Ziemi Świętokrzyskiej pomordowanych w Kielcach przez Niemców w latach II wojny światowej. W trakcie ceremonii organizatorzy przypomną 75. rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Sowieckiego na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11 na Cmentarzu Partyzanckim przy ulicy księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach. Młodzież zapali znicze na grobach zamordowanych na Stadionie Leśnym, harcerzy, zastrzelonych i spalonych przy ulicy Rajtarskiej 35, a także ofiar rozstrzeliwań na wzgórzu Niedziałka i polu za Janowskim. O godzinie 15 przy pomniku straceń na Stadionie Leśnym odbędzie się dalszy ciąg ceremonii. Zostanie podniesiona flaga państwowa, odbędzie się również uroczysta msza święta polowa z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego. Następnie przyjdzie czas na apel pamięci, salwę honorową i część artystyczną. Uroczystości zakończą się złożeniem kwiatów przy pomniku.

W razie opadów deszczu, msza święta sprawowana będzie o tej samej godzinie, lecz w innym miejscu - w Kościele Chrystusa Króla na Baranówku przy ulicy Sobieskiego.

Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w uroczystościach.

- Stadion Leśny był miejscem masowych egzekucji Polaków przeprowadzonych w czasie okupacji niemieckiej. Pierwsze rozstrzelania na terenie stadionu wykonano 26 lutego 1940 roku. Zamordowano wtedy 14 osób. Kolejne egzekucje były masowe. Od czerwca 1940 roku wykonywano je niemal codziennie - mówi Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, które jest organizatorem uroczystości.

- Niewiadomo, ile osób rozstrzelono na Stadionie Leśnym i w jego okolicach, ale prawdopodobnie były to tysiące, a nie setki ofiar. Niewiele z nich zostało pochowanych na cmentarzu, ciała zmarłych wciąż spoczywają na stadionie. Nasza ceremonia ma na celu upamiętnienie ofiar i uświadomienie kielczanom trudnej historii Stadionu Leśnego, jak również innych miejsc mordu w Kielcach, bo na terenie naszego miasta było ich wiele. Nie możemy o tym zapominać - mówi Andrzej Wiatkowski.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie