Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę w Kinie Moskwa w Kielcach premiera filmu dokumentalnego "Człowiek wsi. Pasja i siła"

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Aktorzy zapraszają na premierę filmu "Człowiek wsi. Pasja i siła"
Aktorzy zapraszają na premierę filmu "Człowiek wsi. Pasja i siła" materiały prasowe
W niedzielę 10 grudnia w Kinie Moskwa w Kielcach odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Człowiek wsi. Pasja i siła" o działaczu społecznym Władysławie Pokusie. Za produkcję odpowiada Koło Gospodyń Wiejskich Brzezinianki z gminy Masłów.

"Człowiek wsi. Pasja i siła" opowiada o losach Władysława Pokusy i założonej przez niego Fundacji im.Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Krakowie,która po śmierci fundatora przyjęła nazwę Fundacja Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Krakowie. Autorem filmowej koncepcji jest Michał Kopeć, instruktor "Szklanego Domu". Film powstał w ramach zadania “Warsztaty filmowe połączone z produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Edukacja kulturalna.

Premierowy pokaz, na który zapraszają wójt gminy Masłów Tomasz Lato oraz Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" rozpocznie się o godz. 16 w Kinie Moskwa w Kielcach w najbliższą niedzielę 10 grudnia. Wstęp jest wolny. Po projekcji zaplanowano spotkanie z twórcami, które poprowadzi Wojciech Purtak, dyrektor "Szklanego Domu".

Premierowy film to efekt warsztatów filmowych połączonych z produkcją pełnometrażowego filmu dokumentalnego, na które ministerialne dofinansowanie pozyskało Koło Gospodyń Wiejskich Brzezinianki. W rolę Władysława Pokusy w różnych etapach jego życia wcielili się Krzyś Stachera, Grześ Stachera oraz Michał Kopeć. Jego żonę Zofię zagrała Emilia Kopeć. Za kamerą stanął ceniony operator Mateusz Śliwa. Na ekranie zobaczymy członków zespołów z gminy Masłów działających w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom": Brzezinianki, Lubrzanka, Chór Masłowianie oraz Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna.

Zdjęcia do filmu realizowano m.in. w gminie Masłów, w Brzezinkach, Masłowie, Ciekotach.

Kim był Władysław Pokusa?

Władysław Pokusa urodził się w 1912 r w Oblekoniu, w gminie Pacanów, w ówczesnym zaborze rosyjskim. Środowisko życia w tym regionie nacechowane było wielką biedą, kradzieżami, zabójstwami, przemytem przez Wisłę. Aby ukończyć szkołę średnią każdego dnia pokonywał dystans 15 km na rowerze w jedną stronę, szkoły średniej nie ukończył z powodu biedy. Jednak cały czas był aktywnym działaczem na rzecz poprawy losów chłopa, działał w organizacji Wici, wystawiali przedstawienia teatralne w remizach, organizowali dożynki, czytali prasę i książki. Wojna również mocno dotknęła naszego bohatera, był więziony w Ravendbruck, po wyzwoleniu wyjechał do Kanady- tam zajmował się deweloperką ,tam również poznał swoją żonę - Zofię Haruk- śpiewaczkę operową, organistkę, opiekunkę zespołów polonijnych "Polonez" oraz "Krakowiak". Z racji że nie posiadali dzieci, postanowili przekazać swój potężny majątek na wspieranie edukacji młodzieży wiejskiej w Polsce.

Film promuje postawę altruizmu, nie poddawania się mimo beznadziejnej sytuacji życiowej. Instruktor Brzezinianek Michał Kopeć był trzykrotnym stypendystą tej fundacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie