Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Niemczech upamiętniono związanego z Kielcami generała Bolesława Roję [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
27 maja, w 80. rocznicę śmierci generała Bolesława Roi odbyła się w Warszawie konferencja prasowa, w której udział wzięli doktor Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Bogdan Wenta, prezydent Kielc. Została ona poświęcona inicjatywie budowy pomnika, który stanął na terenie dawnego obozu w Sachsenhausen.

Podczas spotkania z mediami prezes Szarek podziękował prezydentowi Kielc za „modelową współpracę” nad inicjatywą upamiętnienia generała Bolesława Roi. Odsłonięcie pomnika miało się odbyć w kwietniu 2020 roku, w rocznicę wyzwolenia obozu, ale ze względu na epidemię koronawirusa uroczystości odwołano.

- Cieszy nas współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej we wspomnianej kwestii. Generał Bolesław Roja był do końca wierny swoim przekonaniom. Udało się dotrzeć do nieznanych dotychczas dokumentów i zeznań świadków potwierdzających wielki patriotyzm generała Roi. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by ta historia nigdy nie została zapomniana – powiedział prezydent Kielc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek oraz Bogdan Wenta podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy inicjatywie upamiętniającej generała Roję na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.

Pomnik ma około 2 metrów wysokości. Został wykonany z granitu. Miasto Kielce pokryło część kosztów budowy. Resztę wyłożył Instytut Pamięci Narodowej. Monument powstał na wniosek Stowarzyszenia Pamięci Narodowej „Czwartak” w Kielcach, który został wystosowany do prezydenta Bogdana Wenty.

Podczas konferencji Bogdan Wenta otrzymał prezent – książkę poświęconą niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim. – To bardzo emocjonujący moment, powrót do miejsc rodzinnych – przyznał pochodzący ze Szpęgawska prezydent Kielc.

Kim był Bolesław Roja?

Generał Bolesław Roja trwale wpisał się w dzieje Kielc i mieszkańców miasta. W 1915 roku stworzył 4 Pułk Piechoty Legionów Polskich, który następnie stacjonował w Kielcach w okresie międzywojennym jako 4 Pułk Piechoty Legionów. Generał był dowódcą Okręgu Generalnego Kielce oraz dowódcą 2 Dywizji Piechoty Legionów, której sztab znajdował się w ówczesnej stolicy województwa kieleckiego. Pluton wartowniczy 4 Pułku Piechoty brał udział w obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Generał Bolesław Roja był również posłem na Sejm II RP. Był więźniem specjalnego nadzoru. Został brutalnie zamordowany w maju 1940 roku w Sachsenhausen. Był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Legionów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie