Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu debatowali o procencie dla najuboższych

Andrzej Nowak
Podczas konferencji, od lewej: Agnieszka Piwnik-Piecyk z biura obsługi Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, prezes Świętokrzyskiego Banku Żywności, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, członek Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego Maria Adamczyk, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, Marek Borowski
Podczas konferencji, od lewej: Agnieszka Piwnik-Piecyk z biura obsługi Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, prezes Świętokrzyskiego Banku Żywności, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, członek Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego Maria Adamczyk, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, Marek Borowski Zdjęcia Andrzej Nowak
O pożytku, przedsiębiorczości, partnerstwie dyskutowali w Ostrowcu Świętokrzyskim przedstawiciele samorządów z naszego regionu, organizacji pozarządowych i świętokrzyskich domów pomocy społecznej. Konferencję w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości zorganizowała Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego, która działa przy Urzędzie Marszałkowskim.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o zmianach w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, a także wynikających z tego korzyściach. - Jest wiele płaszczyzn, obszarów, które są źle zagospodarowane lub nie doinwestowane, dlatego tak ważna jest współpraca między nami - powiedział prezes Federacji Polskich Banków Żywności, Marek Borowski.

Ewa Ochocka z Krajowej Rady Spółdzielczości w Warszawie namawiała do tworzenia spółdzielni socjalnych, które skupiać mogą osoby z niewielkimi szansami na normalne zatrudnienie. Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach przedstawił korzyści dla gmin, które wynikają ze współpracy z organizacjami pożytku publicznego. O swoich doświadczeniach ze współpracy z samorządami opowiadał Michał Niewiatowski ze Świętokrzyskiej Fundacji "Blisko Ludzi". - Ciągle jeszcze niewiele osób wie o banku żywności, pomocy żywnościowej, zbiórkach, które można przeprowadzać we wszystkich miastach województwa - podkreślała Maria Adamczyk, prezes Świętokrzyskiego Banku Żywności, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, która zasiada także w Świętokrzyskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. - Mamy doświadczenie w walce z ubóstwem. Namawiamy do oddania na naszą działalność jednego procenta ze swoich podatków.

Członek Zarządu Województwa Kazimierz Kotowski cieszył się, że w konferencji wzięło tak wiele osób, które są najlepszym przykładem wzajemnej współpracy różnych organizacji, urzędów, sektorów. - To pokazuje, że idziemy we właściwym kierunku - powiedział. - W praktyce uskuteczniamy szeroko pojętą ideę samorządu, by zmieniać oblicze ziemi świętokrzyskiej.

Ksiądz Czesław Wala z sanktuarium w Kałkowie przypomniał, że ubiegły rok był trudny. Doszło do kataklizmu, cierpienia, biedy, pojawiła się klęska powodzi. - Tu na świętokrzyskiej ziemi spotkałem ludzi, którzy podzielili się chlebem i podali rękę potrzebującym - mówił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie