MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W piątek 37. rocznica włoszczowskiego strajku młodzieży w obronie krzyży. Jakie będą obchody?

Iwona Boratyn
Archiwalne zdjęcie ze strajku o krzyże w 1984 roku.
Archiwalne zdjęcie ze strajku o krzyże w 1984 roku. UG Włoszczowa
Mija 37 lat od protestu młodzieży w obronie krzyży w dawnym Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie (obecnie to Zespół Szkół numer 3 imienia Stanisława Staszica). Jak podkreślają historycy: „było to wydarzenie bezprecedensowe w historii regionalnego oporu wobec komunistycznego systemu politycznego”.

Od 3 grudnia 1984 roku wzięło w nim udział kilkaset młodych osób wspieranych przez rodziców oraz mieszkańców Włoszczowy, którzy zajmowali się dostarczaniem żywności, koców, śpiworów, środków czystości. Strajkujący nocowali na korytarzach budynku szkoły. Były tam też odprawiane Msze Święte. Przygotowując się do pierwszej z nich, młodzież ułożyła ołtarz z tornistrów. Strajk okupacyjny zakończył się 16 grudnia 1984 roku, między innymi na skutek apelu biskupa Mieczysława Jaworskiego, późniejszego Honorowego Obywatela Włoszczowy.

W piątek, 3 grudnia 2021, w rocznicę tych wydarzeń, o godzinie 10 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie. Uroczystość uświetni koncert Artura Frączka. "Hymn Solidarności" w kościele zaśpiewa Tomasz Aleksander Jańczak. Akompaniować będą organista Zbigniew Orlikowski oraz Artur Frączek.

W Zespole Szkół numer 3 (gdzie 37 lat temu doszło do strajku) zostaną wręczone nagrody laureatom ogólnopolskiego konkursu „Kartka okolicznościowa - 37. rocznica protestu o krzyże w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe we Włoszczowie.

W lutym tego roku odbyła się premiera dokumentu "Krzyż Włoszczowa 1984". Film emitowała TVP Historia i TVP 3 Kielce. Dokument powstawał od 2019 roku. Obejrzyj TUTAJ

Artur Frączek ma 57 lat. Urodzony we Włoszczowie, gitarzysta, wokalista i kompozytor. Od 1994 roku założyciel i lider rockowej formacji Crossrock. Występujący również w "rodzinnej" grupie rockowej - "F" BAND wraz ze swoimi synami: gitarzystą basowym i wokalistą - Tomaszem Frączkiem oraz perkusistą - Łukaszem Frączkiem. Pisze piosenki autorskie a także do tekstów Tomasza Kondeusza. W roku 2000 założył "nieformalną" spółkę autorską wraz poetą, dramaturgiem i aktorem Teatru Współczesnego z Warszawy - Ireneuszem Kocyłakiem. Utwory tej spółki są wykonywane między innym przez rodzinną grupę rockową Artura Frączka - "F" BAND. W 2004 roku Artur Frączek nagrał specjalnie dla fundacji "Narodowa koalicja na rzecz raka" dwa utwory: "Wyciszyć w sercu lęk" oraz "Nadziejo, wiary siostro", które stały się sztandarowymi utworami tej fundacji i wielkimi hitami.

W obchody rocznicowe włączyła się Poczta Polska, która przygotowała kartkę okolicznościową. Weszła do obrotu w środę, 1 grudnia, w cenie 1,40 złotego. W piątek, 3 grudnia, Urząd Pocztowy we Włoszczowie przesyłki opatrzy rocznicowym datownikiem.

Na konkurs organizowany przez Starostwo Powiatowe wpłynęło 35 prac. Laureatami zostali: Oliwia Mazur ze Świdna, Radosz Jachym z Nieznanowic i Seweryn Omasta ze Świdna. Decyzją jury (wśród oceniających był ksiądz Marek Łabuda - duszpasterz strajkującej młodzieży) to właśnie praca Oliwii została wydrukowana i rozpowszechniona w formie kart pocztowych. Konkurs rozstrzygnięto w październiku 2021 roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie