Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn. Adwokat Przemysław Gierada, kandydat do Senatu, ma pomysł, jak to zmienić

p
Adwokat Przemysław Gierada, niezależny kandydat do Senatu w okręgu Kielce-powiat kielecki
Adwokat Przemysław Gierada, niezależny kandydat do Senatu w okręgu Kielce-powiat kielecki
W Polsce kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn na równorzędnych stanowiskach. Adwokat Przemysław Gierada, kandydat do Senatu w okręgu Kielce-powiat kielecki, ma pomysł, jak to zmienić. Proponuje nowelizację przepisów prawa w tym zakresie. - To byłby duży krok naprzód w realnej walce z dyskryminacją - mówi Przemysław Gierada.

Według danych Eurostatu z 2016 roku Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej ma jeden z najniższych wskaźników tak zwanej luki płacowej, czyli różnicy między zarobkami kobiet i mężczyzn na równorzędnych stanowiskach. Jak podaje Europejski Urząd Statystyczny, nad Wisłą panie zarabiają około siedem procent mniej niż panowie, przy czym średnia dysproporcja w wynagrodzeniach w całej Wspólnocie wynosi 16,2 procent na niekorzyść kobiet. Ta sama unijna agenda wskazuje, iż lepiej jest tylko w czterech krajach: Rumunii, Włoszech, Luksemburgu oraz Belgii.

- W Polsce obowiązuje zakaz dyskryminacji ze względu na płeć i wiek. Przepisy prawa oficjalnie zabraniają różnicowania zarobków kobiet i mężczyzn, ale rzeczywistość jest inna. Rządzący przyznają, że w katalogu przyczyn nierównych płac między kobietami i mężczyznami znajdują się takie pozycje jak długość stażu pracy wynikająca z wykonywanych ról społecznych, niższa samoocena czy mniejsze oczekiwania finansowe. To wstyd dla cywilizowanego świata, że kobiety na równorzędnych stanowiskach zarabiają mniej od facetów. 101 lat temu kobietom w Polsce przyznano prawa wyborcze, ale wciąż - mimo upływu wieku - nie przyznano im prawa do równego traktowania na płaszczyźnie zawodowej. Pora skończyć wstydliwy okres dyskryminacji płacowej kobiet - mówi adwokat Przemysław Gierada, kandydat do Senatu w okręgu Kielce-powiat kielecki.

Mecenas proponuje konkretne rozwiązanie prawne w tym zakresie.

- Chciałbym zaproponować rozwiązanie prawne, które może ułatwić kobietom dochodzenie roszczeń z tytułu dyskryminacji zawodowej. Z racji wykonywanego zawodu zdaję sobie sprawę, że niestety kobiety zarabiają mniej od mężczyzn na równorzędnych stanowiskach. Wiele kobiet rezygnuje z dochodzenia swoich praw przed sądem, gdy uświadamiają sobie, że na nich spoczywa ciężar udowodnienia w procesie faktu dyskryminacji i jego konkretnego wymiaru finansowego. Rozwiązanie, które chciałbym zaproponować, odwracałoby kolejność rzeczy i zdecydowanie poprawiło sytuację kobiety przed sądem. Otóż kobieta miałaby udowodnić tylko i wyłącznie, iż mężczyzna zatrudniony na tym samym stanowisku z takim samym stażem pracy i kwalifikacjami zarabia od niej więcej, a na pracodawcy ciążyłby wówczas obowiązek wykazania, że przyczyny takiego zróżnicowania płac są usprawiedliwione. Taka niewielka zmiana w prawie, a wielka różnica w praktyce i duży krok naprzód w realnej walce z dyskryminacją - wyjaśnia Przemysław Gierada.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie