Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie kazimierskim powstanie kolejna farma wiatrowa

Adam LIGIECKI [email protected]
To największa elektrownia wiatrowa na Ponidziu. Wiatraki ustawione na wzgórzu w Wymysłowie koło Kazimierzy Wielkiej dają energię o mocy 0,33 megawata.
To największa elektrownia wiatrowa na Ponidziu. Wiatraki ustawione na wzgórzu w Wymysłowie koło Kazimierzy Wielkiej dają energię o mocy 0,33 megawata. Adam Ligiecki
Region kazimierski przoduje na Ponidziu w energiach odnawialnych. Mamy tu największą farmę wiatrową i pierwszą szkołę kształcącą młode kadry.

Nasza największa elektrownia wiatrowa pracuje w Wymysłowie koło Kazimierzy Wielkiej. Potężne wiatraki z majestatycznie obracającymi się skrzydłami na wzgórzu przywołują krajobraz... rodem z Holandii.

Energetyka wiatrowa to nie tylko moda, ale i konieczność. Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, do 2020 roku aż 15 procent wytwarzanej w Polsce energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

WATY Z WYMYSŁOWA

Turbiny wiatrowe w Wymysłowie dają energię o łącznej mocy 0,33 megawata. To dużo - zważywszy, że drugi tego rodzaju obiekt na Ponidziu, w Jarząbkach w powiecie buskim, ma moc 0,075 megawata.
Elektrownie wiatrowe mają przyszłość. To praktycznie niewyczerpane źródła energii, a ponadto - co bardzo ważne - nie zanieczyszczają środowiska. Nie oznacza to jednak, że farmy wiatrowe można budować w dowolnym miejscu. W Polsce najlepsze warunki dla tego typu inwestycji mamy na północy, w rejonie Gdańska i Szczecina.

TERAZ BEJSCE

Zdaniem ekspertów, przy prędkości wiatru 6-6,5 metra na sekundę (na wysokości około 100 metrów) produkcja energii z farm wiatrowych jest opłacalna. Wiatraki na wzgórzu w Wymysłowie pracowicie machają skrzydłami od kilku lat, co oznacza, że taka inwestycja ma rację bytu.

Elektrownie wiatrowe stanowią dużą szansę rozwoju dla gmin rolniczych. Wie o tym wójt Józef Zuwała, wójt Bejsc, który przygotował kilka projektów w dziedzinie alternatywnych źródeł energii. Zamierza wybudować farmę wiatrową na terenie gminy. Działania w tym kierunku są mocno zaawansowane, lecz nim pojawią się wiatraki, najpierw stanie maszt do specjalistycznych pomiarów siły wiatru.

PIONIERZY Z CUDZYNOWIC

Co ważne, w regionie kazimierskim rosną także młode kadry w branży alternatywnych źródeł energii. We wrześniu 2011 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach został uruchomiony nowy kierunek kształcenia: technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. To pierwsze takie technikum w regionie świętokrzyskim i trzecie w Polsce.

- Na pewno to kierunek przyszłości. Jestem przekonany, że po skończeniu naszego technikum pierwsi absolwenci bez trudu znajdą pracę - mówi wicedyrektor szkoły Andrzej Kowalik. - W różnego rodzaju firmach, jakie istnieją, a mogą założyć także własny biznes.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie