Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie kieleckim przybywa zabytkowych pojazdów. Obecnie jest ich około 300. Najstarszy to Mercedes-Benz z 1939 roku

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 7 lat
Blisko 300 pojazdów zabytkowych jest obecnie zarejestrowanych w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Ich liczba w powiecie kieleckim systematycznie rośnie. Największą liczbę stanowią auta i motocykle. Najstarsze powstały jeszcze przed II wojną światową. Czym charakteryzuje się zabytkowy pojazd i jak go zarejestrować? Zobacz.

W powiecie kieleckim przybywa zabytkowych pojazdów. W naszym regionie jest ich blisko 300

W 2023 roku w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kielcach zarejestrowano 58 pojazdów zabytkowych, w tym 25 samochodów, 25 motocykli, a także 6 motorowerów oraz 2 ciągniki rolnicze.

To więcej niż w 2022 roku, kiedy to zarejestrowano 44 pojazdy, w tym 27 samochodów, 16 motocykli oraz 1 motorower.

Obecnie w kieleckim starostwie zarejestrowanych jest w sumie 287 pojazdów zabytkowych.

- Pojazdy, które rejestrowane są jako zabytkowe otrzymują charakterystyczne, żółte tablice. Najstarszy samochód zarejestrowany jako zabytkowy to Mercedes-Benz z 1939 roku, a najstarszy zabytkowy motocykl to Sokół z 1938 roku

- informuje członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Cezary Majcher.

Nadzorujący Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego, Cezary Majcher dodaje, że to bardzo ciekawe zjawisko.

- Często rozmawiam z właścicielami tych pojazdów i są to pasjonaci, którzy kochają swoje samochody i motocykle. Sądzę, że ten trend będzie się rozwijał. Już poprzedni rok pokazał, że tendencja jest wzrostowa - tych samochodów zabytkowych, jak również motocykli jest znacznie więcej. Z drugiej strony myślę, że zamożność mieszkańców naszego powiatu znacznie wzrosła, bo wiadomo że nie są to samochody, które użytkuje się na co dzień. To raczej - mówiąc kolokwialnie - zabawki, które na co dzień stoją w garażu i właściciel bardzo mocno się z nich cieszy. (...) To drogie hobby, ale mając świadomość, że te pojazdy mają tyle lat, a prezentują się tak pięknie, to naprawdę bardzo cieszy

- podkreślił członek Zarządu powiatu kieleckiego, Cezary Majcher.

Pojazd zabytkowy - czym się charakteryzuje?

Aby pojazd został zarejestrowany jako zabytek, musi spełnić trzy podstawowe warunki:

  • musi mieć minimum 30 lat,
  • jego produkcja zakończyła się minimum 15 lat temu,
  • w pojeździe powinno być co najmniej 75 procent oryginalnych części.

Do rejestracji pojazdu zabytkowego potrzebne są między innymi: dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny (lub oświadczenie o jego braku), uwierzytelniona kopia decyzji w sprawie wpisania pojazdu do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w wojewódzkiej ewidencji zabytków albo potwierdzający wpisanie pojazdu do inwentarza muzealiów, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego.

Przepisy
Z dniem 1 maja 2023 roku wszedł w życie przepis przewidujący oznaczenie zabytkowego motoroweru - tablicą rejestracyjną motorowerową zabytkową.

Do dnia 30 kwietnia 2023 roku w przypadku motoroweru zgłoszonego do rejestracji jako pojazd, mogła być stosowana tablica rejestracyjna motorowerowa zwyczajna albo tablica rejestracyjna motocyklowa zabytkowa, jeżeli motorower posiadał odpowiadające miejsce konstrukcyjnie przeznaczone do jej umieszczenia.

Zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, pojazd zabytkowy to taki, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Opłaty w wydziale komunikacji za rejestrację na żółte tablice:

  • samochód - 180 złotych
  • motocykl - 130 złotych
  • motorower - 120 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie