Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie koneckim triumfowało Prawo i Sprawiedliwość

mal
Wyniki wyborów potwierdziły, że w powiecie koneckim, podobnie jak w całym województwie świętokrzyskim, największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Na tę partię zagłosowało 35,02 proc. koneckich wyborców.

Na drugim miejscu z wynikiem 25,52 proc. znalazła się Platforma Obywatelska. Za nią Polskie Stronnictwo Ludowe, które uzbierało w całym regionie 15,74 proc. głosów.

Rekordowy wynik poparcia dla PiS padł w gminie Fałków - na tę partię zagłosowało tu 58 proc. wyborców. Ponadto PiS wygrał w niemal wszystkich gminach powiatu koneckiego, z wyjątkiem Rudy Malenieckiej, gdzie zwyciężyło PSL. Poparcie dla ludowców sięgnęło tu 40,74 proc. Czwarte miejsce w powiecie zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, który otrzymał 15,74 proc. głosów. Niezły, choć niższy w skali ogólnokrajowej wynik, otrzymał Ruch Palikota. Partia ta uzyskała w powiecie koneckim 7,35 proc. plasując się na piątej pozycji.

Kto wszedł do Sejmu?

O poselski fotel walczyło łącznie 13 mieszkańców powiatu koneckiego. Żadnemu z naszych kandydatów nie udało się jednak otrzymać mandatu.

Sumując głosy powiatu koneckiego z innymi powiatami woj. świętokrzyskiego, najwięcej mandatów do Sejmu przypadnie kandydatom Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich znajdzie się Beata Kempa, która otrzymała największą liczbę głosów poparcia w naszym regionie, zwyciężając w aż sześciu gminach powiatu koneckiego. Mandat otrzymają także Jarosław Rusiecki, Krzysztof Lipiec, Maria Zuba, Andrzej Bętkowski i Tomasz Kaczmarek. Do Sejmu wejdzie z naszego okręgu pięciu kandydatów z list PO, w tym Marzena Okła-Drewnowicz. Szefowa świętokrzyskiej PO zebrała w całym powiecie koneckim drugą największą liczbę głosów. Mandaty dla członków tej partii powędrują także do Konstantego Miodowicza, Artura Gierady, Zbigniewa Pacela i Lucjana Pietrzczyka. Mandatu nie uzyska natomiast Sławomir Staciwa, który wśród kandydatów PO cieszył się największym poparciem w gminach Smyków, Radoszyce i Słupia Konecka. Do Sejmu nie dostanie się także starosta konecki, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego - Bogdan Soboń, który otrzymał największe poparcie w gminie Ruda Maleniecka. Wśród ludowców startujących do Sejmu z naszego okręgu, mandaty otrzymają natomiast marszałek województwa Adam Jarubas, Mirosław Pawlak i Jarosław Górczyński. Członkiem Sejmu z list SLD zostanie z kolei Sławomir Kopyciński, natomiast Ruchu Palikota - Jan Cedzyński.

Kto senatorem?

Mandat senatora otrzyma ostatecznie Mieczysław Gil. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zyskał w powiecie koneckim największe poparcie na poziomie 34,90 proc. Do Senatu nie dostanie się Andrzej Zoch z PO, który otrzymał drugi wynik poparcia (22,38 proc.) oraz Tadeusz Kowlaczyk z PSL, który z wynikiem 13,65 proc. zajął trzecią lokatę. Sporym zaskoczeniem jest niskie poparcie dla kandydata Senatu dla Obywateli - Stanisława Gomułki, który w sondażach przedwyborczych przeprowadzanych przez "Echo Dnia" w naszym regionie był typowany na zwycięzcę. Ostatecznie kandydat ten uzyskał u nas 13 proc. poparcia, wyprzedzając jedynie Andrzeja Kozerę startującego z list SLD.

Co z frekwencją?

Do wyborów uprawnionych było 69534 koneczczan, którzy głosowali w 67 obwodach. Łącznie z czynnego prawa wyborczego skorzystało 41,18 proc. mieszkańców regionu. Największą frekwencję, na poziomie 49,34 proc., odnotowano w gminie Ruda Maleniecka. Najniższą zaś w gminie Gowarczów, gdzie do urn poszło 35,10 proc. mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie