MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie sandomierskim ruszyła kwalifikacja wojskowa. 400 osób otrzyma książeczkę wojskową.

Klaudia Tajs
Kwalifikacji podlega młodzież, która urodziła się w 2001 roku oraz osoby, które wcześniej nie stawały do kwalifikacji z lat 1996 - 2001 .
Kwalifikacji podlega młodzież, która urodziła się w 2001 roku oraz osoby, które wcześniej nie stawały do kwalifikacji z lat 1996 - 2001 . Klaudia Tajs
Czterysta osób, mieszkańców powiatu sandomierskiego stanie w ciągu najbliższych kilku tygodniu przed komisją wojskową. Ruszyła kwalifikacja wojskowa, która w naszym powiecie potrwa do 24 lutego. Szeregi armii zasilą jednak tylko ochotnicy.

Kwalifikacja prowadzona jest w Bursie Szkolnej. Poniedziałek, 3 lutego był pierwszym dniem, kiedy przed komisją stanęła grupa mężczyzn, mieszkańców Sandomierza.

Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu podpułkownik Artur Gołębiowski przypomniał, że kwalifikacja wojskowa ruszyła w całym kraju. - Kwalifikacji podlega młodzież, która urodziła się w 2001 roku oraz osoby, które wcześniej nie stawały do kwalifikacji z lat 1996 - 2001 - przypomniał komendant. - Kwalifikacja służy temu, aby założyć ewidencję wojskową i sprawdzić zdolność osób stających do kwalifikacji, do pełnienia czynnej służby wojskowej. Powiatowe komisje lekarskie orzekają kategorie zdrowia i przydatność dla sił zbrojnych. Jest to bardzo ważne bo gromadzimy zasoby rezerw osobowych, które mogą być wykorzystane w czasie zagrożenia państwa. Wtedy te osoby, będą mogły być powołane do pełnienia czynnej służby wojskowej.

W pierwszym dniu kwalifikacji z oczekującymi spotkał się Marcin Marzec burmistrz Sandomierza i Marcin Piwnik, starosta. - Jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu powiatu jeśli chodzi o naszą obronność - zaznaczył starosta Piwnik. - To także ważne wydarzenie w życiu młodego mężczyzny, bo jest to sprawdzian, bo ma tu całą kartotekę. Jest to pierwsze zderzenie z siłami zbrojnymi.

Do kwalifikacji wojskowej staną także kobiety urodzone w latach 1996 - 2001, które ze względu na wykształcenie lub wykonywaną pracę są przydatne dla sił zbrojnych. To absolwentki weterynarii, kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa na uczelniach wojskowych. - Do kwalifikacji można stanąć także na ochotnika - dodał ppłk Artur Gołębiowski. - Jeśli osoba ukończyła 18 lat może zgłosić swój akces u władz samorządowych. Przypomnę, że imienne wezwania dla osób stających do kwalifikacji wojskowej są wysyłane przez władze samorządowe wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej zachęca także Marta Korzynek z 102 batalionu 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. - Warto wstąpić do Obrony Terytorialnej dlatego, że można rozwijać swoje pasje i zainteresowania - przekonywała Marta Korzynek. - Można kształtować takie wartości jak bezinteresowność, służyć i pomagać drugiemu człowiekowi. Zapraszamy tych, którzy chcą służyć ojczyźnie i służyć dla swojego regionu zgodnie z mottem terytorialsów "Zawsze gotowi, zawsze blisko".

W powiecie sandomierskim w ramach kwalifikacji wojskowej czterysta osób otrzyma książeczkę wojskową wraz z przyznaną kategorią wojskową. Kwalifikacja wojskowa potrwa do 24 lutego.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie