Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie skarżyskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Obejmie ponad 440 osób

OPRAC.:
Amelia Sumara
Amelia Sumara
W powiecie skarżyskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa.
W powiecie skarżyskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej
W powiecie skarżyskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. W tym roku przed Powiatową Komisją Lekarską stanie ponad 440 osób, w tym między innymi 305 mężczyzn z rocznika podstawowego 2004 oraz 13 kobiet. Jako pierwsi przed Powiatową Komisję Lekarską zostali wezwani młodzi mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej. Z Powiatową Komisją Lekarską oraz młodzieżą stającą przed komisją spotkali się przedstawiciele Zarządu Powiatu Skarżyskiego - starosta Artur Berus oraz członek Tadeusz Bałchanowski. Kwalifikacja wojskowa w powiecie skarżyskim potrwa dwa tygodnie.

Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi oraz zgłaszających się w trybie ochotniczym osób, które ukończyły 18 rok życia.

Zobacz zdjęcia

Klasyfikacja wojskowa w powiecie skarżyskim

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w powiecie skarżyskim przeprowadzona będzie od 15 maja do 1 czerwca. W tym roku do Powiatowej Komisji Lekarskiej wezwano ponad 440 osób w tym:

  • 305 mężczyzn urodzonych w 2004 roku,
  • 125 mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • 13 kobiet urodzonych w latach 1999-2004, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe w uczelniach na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria oraz szkół policealnych na kierunkach: farmacja, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osoby które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się w trybie ochotniczym

Nowością tegorocznej kwalifikacji jest obecność w komisji, prócz lekarza, także psychologa, który prowadzić będzie obowiązkowe badania psychologiczne osób stawiających się na kwalifikację wojskową.

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

Jak przypomina Zespół do spraw Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej „A” lub „D”, zostaną z urzędu ─ po uprawomocnieniu się orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej ─ przeniesione do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Po przeprowadzonych badaniach lekarskich - podczas kwalifikacji wojskowej w 2023 roku - może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

  • kategoria zdolności „A”, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że osoba może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno w okresie pokoju, w trakcie mobilizacji, jak i w czasie wojny,
  • kategoria zdolności „B”, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej,
  • kategoria zdolności „D”, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej, oznacza, że osoba taka nie może zostać powołana do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju. Wyjątek stanowią osoby które zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby w nowo tworzonych Wojskach Obrony Terytorialnej, takie osoby z orzeczoną kategorią „D” mogą zastać przeznaczone na niektóre stanowiska służbowe.
  • kategoria zdolności „E”, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.

Wobec osób, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, zastosowany będzie z urzędu lub na wniosek Przewodniczącego Powiatowej Komisji Lekarskiej lub Komendanta Wojskowego Centrum Rekrutacji środek przewidziany przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wójtowie, burmistrz i prezydent miasta, z mocy ustawy, zarządzą przymusowe doprowadzenie przez policję lub nałożą grzywnę w celu przymuszenia. Zaniechanie złożenia wniosku o egzekucję administracyjną może nastąpić tylko wobec tych osób, które według dokonanych ustaleń w postępowaniu wyjaśniającym, nie przebywają w miejscu zameldowania (gdyż na przykład od lat przebywają za granicą) i z tego powodu nie doręczono im wezwania imiennego.

- informuje Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie