MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W remontowanych blokach w Kielcach gniazdka wiją... jerzyki

Ewa Łukomska
Czytelnik zgłasza, że  jerzyki założyły gniazda w otworach wentylacyjnych.
Czytelnik zgłasza, że jerzyki założyły gniazda w otworach wentylacyjnych. Czytelnik
Przy ulicy Dalekiej w Kielcach od pewnego czasu trwają prace remontowe - na kilku blokach zakładana jest termoizolacja. Zgodnie z informacjami, jakie przekazał nam jeden z naszych czytelników, na ocieplanych ścianach, w otworach wentylacyjnych, znajdują się gniazda lęgowe jerzyków, czyli ptaków, które są pod ochroną.

- Na blokach stojących przy ulicy Dalekiej, od numeru 21 do 25, wykonywana jest termoizolacja budynków. Na ich ścianach, od kilkudziesięciu lat znajdują się gniazda lęgowe jerzyków zwyczajnych, które objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Termoizolacja ze styropianu pozbawi je możliwości dalszego bytowania. Warto również zaznaczyć, że prace toczą się w okresie lęgowym jerzyków. Co więcej, na budynkach położono stropodach wentylowany, a zakrycie otworów wentylacyjnych spowoduje zagrzybienie bloków - mówił interweniujący czytelnik.

W sprawie możliwego zniszczenia gniazd lęgowych skontaktowaliśmy się z Romanem Maniarskim z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody. Wyjaśnił nam on, jak należy reagować w podobnych przypadkach.

- Początek maja to okres, w którym jerzyki dopiero nalatują do gniazd. Wszystkie otwory w budynkach to potencjalne siedliska tych ptaków, a na ich zalepienie potrzebne jest odpowiednie zezwolenie. Budynek, w którym mogą mieścić się gniazda powinien obejrzeć ornitolog, który jest w stanie wydać na ten temat opinię i pomóc w zaplanowaniu terminu remontu. W razie wątpliwości, podobne problemy każdy może zgłosić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - mówił Roman Maniarski.

Więcej informacji na temat możliwego występowania jerzyków w otworach wentylacyjnych w budynkach przy ulicy Dalekiej przekazał nam zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach, Jarosław Pajdak.

- Informacje dotyczące podejrzenia, że w budynkach przy ulicy Dalekiej znajdują się gniazda lęgowe jerzyków dotarły do nas w ubiegły piątek. W tej sprawie zdążyliśmy już wystąpić o opinię Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W podobnych przypadkach, spółdzielnie zazwyczaj próbują uzyskać zgodę na zatkanie otworów wentylacyjnych. Zarządca budynku, ale także wykonawca prac powinni dokonać oględzin budynku. W sytuacji, gdy w otworach stwierdzona zostanie obecność jerzyków, są one zalepiane dopiero po okresie lęgowym, o ile oczywiście nie wystąpią żadne komplikacje. Z chwilą wykonania podobnych prac, spółdzielnie często montują budki dla ptaków, tak, aby wciąż mogły one znaleźć dla siebie miejsce w danej okolicy - mówił Jarosław Pajdak. Jak zaznaczył, niestety dość często zdarza się, że remonty tego rodzaju prowadzone są w okresie lęgowym, dlatego problemem warto się zainteresować. Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zapewnił nas również, że postara się uzyskać odpowiednie informacje ze spółdzielni i dowie się, czy otwory zostały sprawdzone przez ornitologa. Decyzje w sprawie dalszego prowadzenia prac związanych z termoizolacją budynków zapadną po sprawdzeniu wszystkich faktów i porównaniu opinii specjalistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie