Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu i Goźlicach będą kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzach

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Płyty nagrobne rodziny Pietrzykowskich (z lewej) i Feliksa Praszkiewicza (z prawej) po pracach konserwatorskich.
Płyty nagrobne rodziny Pietrzykowskich (z lewej) i Feliksa Praszkiewicza (z prawej) po pracach konserwatorskich. SKOCK Sandomierz
Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na naszych nekropoliach odbędzie się w Sandomierzu na trzech cmentarzach: Katedralnym, Świętego Pawła i Komunalnym. Kwesta odbędzie się również na cmentarzu w Goźlicach w gminie Klimontów.

W Sandomierzu kwesty potrwa przez cztery dni - od soboty 30 października do wtorku 2 listopada, w Goźlicach przez trzy - od soboty 30 października do poniedziałku 1 listopada. W Sandomierzu kwestę organizuje Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego, a w Goźlicach - Stowarzyszenie "Nasze dziedzictwo Ossolin".

W październiku na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu trwały prace restauratorskie i konserwacyjne przy sześciu zabytkowych nagrobkach. - To mniejsze obiekty, ponieważ fundusze nie pozwalały nam na renowację większych nagrobków. Ubiegły rok był wyjątkowy i ze względu na epidemię, kwesta została przeniesiona do internetu - mówił na początku października Wojciech Czerwiec ze Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu.

Jak poinformował Janusz Sobolewski, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu ze zbiórki internetowej łącznie zebrano 4077,37 złotych. Kwesta, pieniądze przekazane przez sponsorów i darczyńców i dotacja z Urzędu Miasta w wysokości 17 tysięcy 800 złotych pozwoliły zaplanować budżet stowarzyszenia na 2021 rok w wysokości 55.087,03 złotych.

- Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje Agnieszce Białousz i Waldemarowi Białouszowi za zorganizowanie zbiórki internetowej. Podziękowania należą się też księdzu Leszkowi Pachucie, doktrowi Piotrowi Sławińskiemu i Aleksandrowi Paszkowskiemu oraz oczywiście wszystkim naszym sponsorom i darczyńcom - mówi prezes Janusz Sobolewski.

Pracom renowacyjnym poddane zostały XIX-wieczne nagrobki: Ludmiły Szpot, Feliksa Praszkiewicza, rodziny Pietrzykowskich, Katarzyny Brody i Maryanny Szymczyk oraz Józefy Ikwicińskiej, a także jeden, Antoniego Leopolda Winnickiego, z lat 30. ubiegłego stulecia. - Restaurowaliśmy także nagrobek honorowego obywatela miasta Sandomierza pana Janusza Kamockiego. Rodzina Kamockich dofinansowała remont w połowie - dodał Wojciech Czerwiec.

- Planowany komisyjny odbiór odbiór prac do 31 października - mówi prezes Janusz Sobolewski.

Wojciech Czerwiec tłumaczy, że jedna z remontowanych płyt nagrobnych do tej pory leżała na ziemi, jednak w czasie prac okazało się, że cały grobowiec jest ukryty w ziemi. - Takich płyt nagrobnych na cmentarzu jest jeszcze kilka do zrobienia - dodaje. - Dwie lub trzy płyty znajdują się w części prawosławnej nekropolii. Mam nadzieję, że w przyszłości Społeczny Komitet te płyty także wyremontuje.

Cmentarz Katedralny w Sandomierzu – został założony w 1792 roku co czyni go jednym z najstarszych czynnych cmentarzy w Polsce.

Na terenie cmentarza znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, w tym ponad 200 sprzed I wojny światowej. Najstarsze nagrobki pochodzą z 1804 i 1806 roku. Cmentarz, ze względu na swoje walory historyczno-kulturowe, został 17 października 1989 roku wpisany do rejestru zabytków.

Niewiele młodszy jest cmentarz świętopawelski w Sandomierzu, który został założony w 1810 roku.

Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu został powołany w rocznicę 200-lecia założenia cmentarza w 1992 r. Inicjatorem jego powstania była grupa sandomierzan z ówczesnym proboszczem parafii świętego Józefa księdzem Zygmuntem Niewadzim. Dotychczas zostało odnowionych ponad 125 zabytkowych nagrobków.

Również na cmentarzu w Goźlicach, po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej rozwojem sytuacji epidemiologicznej, wraca tradycja kwestowania. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na rozpoczęcie remontu kolejnego zabytkowego nagrobka. - Tym razem będzie to pomnik wzniesiony na mogile Feliksa Prospera i Walerii Ossolińskich. Niestety, jego stan jest znacznie gorszy niż widać na zdjęciu. Kamienny krzyż parę miesięcy temu odłamał się i spadając rozbił. Stąd też zachodzi potrzeba podjęcia w możliwie jak najszybszym czasie zabiegów konserwatorskich - informuje Rafał Staszewski ze Stowarzyszenia "Nasze dziedzictwo Ossolin".

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie