Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu obchodzili ćwierć wieku samorządu

Małgorzata Płaza
Podziękowania i pamiątkową publikację „Dokument lokacyjny Leszka Czarnego dla Sandomierza z 1286 roku” otrzymała z rąk burmistrza Sandomierza między innymi radna Wiesława Sabat.
Podziękowania i pamiątkową publikację „Dokument lokacyjny Leszka Czarnego dla Sandomierza z 1286 roku” otrzymała z rąk burmistrza Sandomierza między innymi radna Wiesława Sabat. Małgorzata Płaza
W sandomierskim zamku odbyła się uroczysta, jubileuszowa sesja Rady Miasta. Wśród zaproszonych był profesor Jerzy Stępień

Obchody 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce odbyły się w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Na uroczystą sesję zaproszono radnych obecnej, jak i poprzednich kadencji oraz byłych burmistrzów miasta.

Jak podkreślił burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, z perspektywy czasu widać, że zmiany, jakie zaszły po pierwszych wolnych wyborach w Polsce, w samorządach przyniosły wiele dobrego.

- Obecnie w działalności samorządu mają swój bezpośredni i pośredni udział obywatele, co jest podstawą demokratycznego państwa. Inicjatywy typu budżet obywatelski są świadectwem współpracy, która dokonuje się między mieszkańcami danego obszaru a samorządem lokalnym. Głos obywatela jest cenną wskazówką dla wszystkich samorządowców. Idąc za tym głosem, możemy być pewni, że podążamy w dobrym kierunku - zaznaczył burmistrz Bronkowski.

Podczas sesji wręczono specjalne podziękowanie dla Kazimierza Kotowskiego członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego za wspieranie miasta.

Uroczystość była również okazją do uhonorowania Andrzeja Sarwy. Związany z Sandomierzem pisarz otrzymał z rąk burmistrza odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Później profesor Jerzy Stępień, współtwórca reformy samorządowej z 1990 roku, były prezes Trybunału Konstytucyjnego mówił o wyzwaniach, jakie obecnie, po 25 latach, stoją przed samorządem.

Jego zdaniem, trzeba uporządkować przestrzeń w Polsce. Należy przygotować plany zagospodarowania przestrzennego.

- Wystarczy spojrzeć na Sandomierz, jak pięknie potrafili zagospodarować przestrzeń po lewej stronie Wisły nasi przodkowie w XII-XIII wieku, a co po drugiej wojnie światowej zrobiono po prawej stronie - mówił Jerzy Stępień.

Władza centralna, podkreślił profesor, powinna stworzyć odpowiednie warunki do tego, by samorządy mogły dobrze działać. Konieczna jest reforma finansów publicznych. Zmieniając prawo podatkowe, należy pamiętać, że zmiany mogą spowodować daleko idące, negatywne skutki dla samorządów.

W opinii Jerzego Stępnia, ustrój samorządu nie jest dobrze skonstruowany. Trzeba między innymi wzmocnić pozycję rad, która została mocno marginalizowana. Wypaczona została idea diet radnych. Według pierwotnych założeń, chodziło tylko o zwrot utraconego zarobku dla tych, którzy powodowani altruistycznymi względami chcieli działać na rzecz innych.

O prawie samorządowym, o tym, czy należy je zmienić, mówił również Mariusz Goraj.

Uczestnicy uroczystego spotkania otrzymali pamiątkową publikację - nowe opracowanie aktu lokacyjnego miasta Sandomierza z 1286 roku, przygotowane przez doktora Tomisława Giergiela i doktora Roberta Jopa.

Książka zawiera zdjęcie dokumentu wydanego przez księcia Leszka Czarnego w skali 1:1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie