MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu ratują zabytkowe nagrobki

(GOP)
Kwestę wsparła Maria Orłowska z  Sandomierza.
Kwestę wsparła Maria Orłowska z Sandomierza. Małgorzata Płaza
Wiele osób wspiera zbiórkę pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Kwestę po raz dziewiętnasty zorganizował Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego.

Pieniądze są zbierane na cmentarzach: katedralnym, komunalnym i świętopawelskim. W zbiórkę, oprócz członków i sympatyków Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego, zaangażowali się uczniowie i nauczyciele miejscowych szkół, radni oraz Strzelcy.

- Jest wielu dużo ofiarodawców. Ludzie chętnie wspierają zbiórkę - powiedzieli Ania Robuta i Adam Szczygielski z Collegium Gostomianum, kwestujący na cmentarzu katedralnym.
Uczniowie już po raz trzeci uczestniczyli w zbiórce. Podkreślali zgodnie, że nikt nie musiał namawiać ich do wsparcia akcji.

- Podoba nam się ta inicjatywa. Widzimy, jak pięknie prezentują się po odnowieniu zabytkowe nagrobki - dodała Ania.

Wśród ofiarodawców są sandomierzanie, ale również przyjezdni. Wiele osób mówi, że zabytkowy cmentarz to nasza wspólna historia i dziedzictwo, o które musimy dbać.
- Miło popatrzeć, jak te stare, nieraz zmurszałe nagrobki odzyskują dawną urodę. W ten sposób pięknieje cały cmentarz. Efekty działań komitetu są widoczne - stwierdziła Maria Orłowska z Sandomierza.

Podczas tegorocznej kwesty każda osoba przekazująca datek otrzymuje znaczek, natomiast bardziej hojni dostają książkę Dariusza Fugla " Posągi nie płaczą".

Podczas ubiegłorocznej kwesty do puszek trafiło 14 353 złotych. Fundusze zebrane w ostatnich dwóch latach umożliwiły renowację czterech zabytkowych nagrobków na cmentarzu katedralnym: księdza Apolinarego Knothe, poety, profesora Seminarium Duchownego, Chrząstoskich, Walentego Kokosińskiego i porucznika Ignacego Marynowskiego.
- Zostały wybrane cenne XIX - wieczne nagrobki o dużych walorach artystycznych, których stan wymagał pilnej ingerencji konserwatorskiej - zaznacza Janusz Sobolewski, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego.

Na dwa najbliższe lata zaplanowane zostało odrestaurowanie zabytkowej figury św. Aleksandra I - papieża, stojącej na placu św. Wojciecha, nagrobka Maryanny z Malców Sroczyńskiej, zmarłej w 1876 roku, zlokalizowanego na cmentarzu świętopawelskim oraz kilku nagrobków znajdujących się na cmentarzu katedralnym, między innymi Józefowiczów, zmarłych w latach 1866 -1907.

Na cmentarzu katedralnym, jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, z XIX i XX wieku. Do tej pory dzięki działalności Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego odrestaurowanych zostało ponad sto z nich.
Pieniądze są zbierane dzisiaj również w Klimontowie i Sulisławicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie