MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiązanki żonkili i znicze na mogile ofiar Holocaustu w Słonowicach. Złożyli je i zapalili uczniowie kazimierskiej „jedynki”

Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Hugona Kołłątaja wraz z opiekunami zapalili znicze oraz złożyli symboliczne wiązanki żonkili na zbiorowej mogile ofiar Holocaustu w Słonowicach.
Uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Hugona Kołłątaja wraz z opiekunami zapalili znicze oraz złożyli symboliczne wiązanki żonkili na zbiorowej mogile ofiar Holocaustu w Słonowicach. Samorządowa Szkoła Podstawowa numer 1 w Kazimierzy Wielkiej
Uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Hugona Kołłątaja wraz z opiekunami zapalili znicze oraz złożyli symboliczne wiązanki żonkili na zbiorowej mogile ofiar Holocaustu w Słonowicach.

Przed mogiłą stanęli w dniu poprzedzającym 81. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Obelisk na skraju lasu słonowickiego – tu spoczywają zamordowani przez niemieckich nazistowskich oprawców

Obelisk znajduje się na skraju lasu słonowickiego. Na odsłoniętej we wrześniu 2021 roku tablicy pamiątkowej umieszczono gwiazdę Davida i napisy w języku angielskim i polskim: „Tu spoczywają Żydzi mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej zamordowani przez niemieckich nazistowskich oprawców w listopadzie 1942 r.”

Żydzi w Kazimierzy Wielkiej

Dodajmy, że na początku XX wieku mieszkało w Kazimierzy Wielkiej około 300 Żydów, to jest ponad 10 procent ogółu mieszkańców. Społeczność żydowska nie tworzyła samodzielnej gminy wyznaniowej. Mieszkańcy przynależeli do kahału w pobliskich Koszycach. Tam chowano zmarłych, angażowano się w życie społeczne i polityczne. Jednakże na terenie Kazimierzy Wielkiej Żydzi posiadali własną bożnicę, która została rozebrana w czasie II wojny światowej po akcji likwidacyjnej – nie został po niej żaden ślad. Żydzi zamieszkiwali głównie ulicę Sienkiewicza i zajmowali się handlem oraz rzemiosłem.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie