MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu rok 2022 - rokiem 50-lecia krzemienia pasiastego w biżuterii. Będzie wiele ciekawych wydarzeń. Jakich?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
W 1972 roku Cezary Łutowicz, ceniony sandomierski artysta po raz pierwszy wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii.  W bieżącym  roku  przypada  50-lecie  jego działalności, związanej  z obróbką  i promocją  tego ważnego  dla miasta i regionu kamienia. Na zdjęciu krzemień pasiasty w przestrzeni Sandomierza.
W 1972 roku Cezary Łutowicz, ceniony sandomierski artysta po raz pierwszy wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii. W bieżącym roku przypada 50-lecie jego działalności, związanej z obróbką i promocją tego ważnego dla miasta i regionu kamienia. Na zdjęciu krzemień pasiasty w przestrzeni Sandomierza. Klaudia Tajs
Festiwal Krzemienia Pasiastego, konferencja naukowa, wystawa w Bratysławie, przygotowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej” oraz konkurs fotograficzny, to tylko niektóre wydarzenia jakie w tym roku odbędą się w Sandomierzu. Wszystko za sprawą uchwalenia przez radnych Sandomierza roku 2022 - rokiem 50-lecia krzemienia pasiastego w biżuterii.

W 1972 roku Cezary Łutowicz, ceniony sandomierski artysta, po raz pierwszy wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii.

- W bieżącym roku przypada 50-lecie jego działalności, związanej z obróbką i promocją tego ważnego dla miasta i regionu kamienia - przypomina Wojciech Czerwiec, przewodniczący Rady Miasta Sandomierza.

- Co za tym idzie miasto i jego mieszkańcy, a w szczególności instytucje kultury, galerie, organizacje i stowarzyszenia promujące krzemień pasiasty poprzez swoją działalność wezmą aktywny udział w obchodach, których motywem wiodącym będzie optymizm - cecha, którą nadał krzemieniowi jego sandomierski promotor - dodał.

Nie bez znaczenia w historii miasta jest rok 2007, kiedy to Sandomierz stał się Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego. Stało się to dzięki staraniom samego mistrza złotnictwa, grupy interesariuszy tego pomysłu zebranych wokół jego osoby oraz dzięki ówczesnym władzom samorządowym.

Wartość krzemienia pasiastego w ostatnim czasie została szeroko doceniona przez polską dyplomację, ze względu na jego unikalne w skali świata występowanie na terenach ziemi świętokrzyskiej. Od początku jego zastosowania przez Cezarego Łutowicza podkreślana jest jego wartość, jako kamienia, który występuje w przyrodzie rzadziej niż diament. Krzemień pasiasty jest produktem marki miasta Sandomierza i dla wielu turystów jest pierwszym skojarzeniem, jakie pojawia się na myśl o mieście.

Dlatego rok 50-lecia krzemienia pasiastego w biżuterii będzie wspaniałym uhonorowaniem okrągłej rocznicy jego pierwszego wykorzystania dla estetycznych celów. Wydarzenia zaplanowane na ten czas przybliżą tę ważną wizerunkowo rocznicę mieszkańcom oraz turystom, którzy odwiedzą nasze miasto w czasie trwania obchodów.

Obchodom jubileuszu 50-lecia Krzemienia Pasiastego w biżuterii będą towarzyszyć ciekawe wydarzenia. To między innymi Festiwal Krzemienia Pasiastego, konferencja naukowa, wystawa w Bratysławie, przygotowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej” oraz konkurs fotograficzny.

Obchody jubileuszowego roku zakończą się 31 stycznia 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie