Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W saunie popraw krążenie i uodpornij się na infekcje

Izabela Mortas
Wystarczą regularne dwie-trzy kąpiele w tygodniu, by organizm stopniowo uodpornił się na infekcje. Sauna wspomaga układ immunologiczny, dzięki czemu mniej chorujemy.
Wystarczą regularne dwie-trzy kąpiele w tygodniu, by organizm stopniowo uodpornił się na infekcje. Sauna wspomaga układ immunologiczny, dzięki czemu mniej chorujemy. Dawid Łukasik
Za oknami już jesień w pełni, zimne wieczory i niskie temperatury zupełnie nie zachęcają do opuszczania domowych pieleszy. Co więcej, jesienny czas to zwykle także częstsze przeziębienia. Aby ich uniknąć, a przy tym zrelaksować się, warto systematycznie odwiedzać saunę.

- Aby wzmocnić i zahartować organizm wcale nie trzeba sięgać od razu po jakiekolwiek medykamenty. Dokładnie takie samo, jeśli nie lepsze działanie, będą miały kąpiele w saunie. Regularne i umiejętne korzystanie z sauny ma na organizm zbawienny wpływ, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej - zapewnia Damian Rurarz, mistrz saunowy, menadżer strefy wellness w Hotelu Binkowski w Kielcach.

Przeciw przeziębieniom i na krążenie

Jak często warto korzystać z sauny? - Wystarczą dwie-trzy kąpiele w tygodniu, by organizm stopniowo uodpornił się na infekcje. Sauna wspomaga układ immunologiczny, dzięki czemu mniej chorujemy. W czasie intensywnego pocenia się, organizm pozbywa się toksyn. Razem z potem tracimy mocznik, związki amoniaku i dziesiątki innych szkodliwych związków. Pozbywamy się również ważnych dla nas elektrolitów, takich jak potas, sód i magnez. - Nie powinniśmy się tym martwić. W trzech cyklach sauny fińskiej nie stracimy elektrolitów na tyle, by nasz organizm to odczuł. Popijając wodę mineralną pomiędzy cyklami lub na sam koniec, wyrównamy z nawiązką to, co straciliśmy - zapewnia Damian Rurarz.

Sauna ma korzystny wpływ także na regulację temperatury ciała, dlatego szczególnie poleca się ją osobom, które nieustannie odczuwają zimno, mają problemy z krążeniem. - Sauna pobudza krwioobieg, sprawia, że pracuje mocniej. Krew płynąca przez żyły staje się cieplejsza, podgrzewa się o około 0,2 do 0,5 stopnia Celsjusza. Wyższą temperaturę uzyskuje całe ciało, nie tylko wybrane jego partie. Przebywanie w saunie to wbrew powszechnej opinii odpoczynek bardzo aktywny, zmuszający serce do intensywniejszej pracy - wyjaśnia mistrz saunowy.

Indywidualnie lub z saunamistrzem

Z sauny można korzystać indywidualnie lub wziąć udział w zorganizowanych seansach saunowych. W przypadku korzystania z gorącego pomieszczenia na własną rękę, warto mieć na uwadze kilka podstawowych zasad. - Pobyt w saunie najlepiej rozpocząć od oczyszczającej kąpieli i dokładnego wytarcia ciała ręcznikiem. Sauna powinna być nagrzana do około 100 stopni Celsjusza. Na początek, jeśli dopiero zaczynamy korzystać z dobrodziejstw sauny, wybierajmy niższe stopnie, stopniowo przemieszczając się na kolejne jej piętra sauny. Jedno wejście powinno trwać 5-15 minut. Warto wykonać serię składającą się z 2-3 wej ść przerywanych kilkuminutowym odpoczynkiem poza pomieszczeniem, poprzedzonym schłodzeniem organizmu. Najlepiej z sauny korzystać nago lub otulić się jedynie ręcznikiem bawełnianym, ponieważ stroje wykonane ze sztucznych materiałów pod wpływem wysokiej temperatury uwalniają niebezpieczne dla skóry związki chemiczne. Ciało zamiast pozbywać się toksyn, przyjmuje ich zwielokrotnioną dawkę - wyjaśnia menadżer strefy wellness w Hotelu Binkowski.

Seanse saunowe to przyjemność nieco innego rodzaju - przeprowadzają je saunamistrzowie, którzy czuwają nad właściwym przebiegiem seansu, a także umilają gościom czas, prowadząc pokazy ze specjalną muzyką, odpowiednio dobranymi olejkami. Ich zadaniem jest także umiejętne rozprowadzanie pary po całym pomieszczeniu tak, aby każdy gość korzystał z niej w równym stopniu . - Serdecznie zachęcamy ze skorzystania z seansów, które są dodatkowo ciekawym doświadczeniem. Sami od dłuższego czasu przeprowadzamy takie w naszym hotelu. Cieszą się one dużym zainteresowaniem gości - mówi Damian Rurarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie