Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W schronisku dla bezdomnych zwierząt bez zmian. Publikujemy list otwarty do prezydenta Kielc

Lidia CICHOCKA
Od ponad tygodnia schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dyminach nie ma lekarza. Powiatowy lekarz weterynarii jest na zwolnieniu, krążą plotki o jego dymisji.

10 dni temu informowaliśmy, że z pracy w schronisku w Dyminach zrezygnowała para lekarzy weterynarii. Do dzisiaj Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych nie znalazło ich następców. - Rozmowy z kandydatami trwają - zapewnia Bogdan Klikowicz, wicedyrektor PUK.

Bogdan Opałka, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, który odpowiada za nadzór nad schroniskiem, nie jest zaniepokojony tą informacją. - PUK zapewnia mnie, że wszystko jest w porządku, psy mają opiekę, a bezdomne są odwożone do innych schronisk - mówi. Jednak na pytanie, gdzie są wywożone bezdomne zwierzęta, nie potrafi powiedzieć.

Schronisko będzie zamknięte jeszcze co najmniej tydzień. - Dopiero jak ustąpią wszystkie powody, dla których je zamknęliśmy, wznowimy przyjmowanie zwierząt - mówi Jarosław Sułek, zastępca powiatowego lekarza weterynarii. - Przede wszystkim musimy uzupełnić dokumentację zwierząt, a PUK musi zakończyć prace, które mu zleciliśmy.

Decyzję o ewentualnym otwarciu schroniska podejmie zapewne powiatowy lekarz Wiesław Wyszkowski, nieobecny od 11 dni. Plotki o jego dymisji dementuje lekarz wojewódzki Bogdan Konopka. - Pan Wyszkowski nie podał się do dymisji, jest na zwolnieniu lekarskim - mówi.

Po miesiącu od stwierdzenia rażących zaniedbań w schronisku Towarzystwo Ochrony Zwierząt Oddział Kielce oraz Świętokrzyskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt wystosowały list otwarty do prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. Zwracają w nim uwagę, że wbrew deklaracjom odsunięcia od zarządzania schroniskiem, nadal PUK nim kieruje, a ludzie, którzy dopuścili się zaniedbań, pracują na tych samych stanowiskach.

List otwarty do Prezydenta Miasta Pana Wojciecha Lubawskiego

Minął już miesiąc od pierwszej interwencji mediów i organizacji prozwierzęcych oraz wizyty parlamentarzystów i przedstawiciela kancelarii prezydenta RP, która wykazała w schronisku rażące zaniedbania noszące znamiona przestępstwa i łamanie ustawy o ochronie zwierząt.
W efekcie zostało skierowane do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Władze Kielce obiecywały zająć się naprawą sytuacji w schronisku, a Pan Prezydent deklarował publicznie odsunięcie PUKu od prowadzenia Schroniska i wprowadzenie nadzoru przez UM do czasu powierzenia Schroniska organizacji wyłonionej w konkursie.
Panie Prezydencie nie dotrzymał Pan słowa - Schronisko nadal zarządzane jest przez PUK.
Sytuacja w dalszym ciągu jest skandaliczna, pomimo podjętych, naszym zdaniem, pozorowanych działań i niedawnego oświadczenia vice-prezydenta, Czesława Gruszewskiego, że Schronisko jest wolne od wirusowej choroby- nosówki. Dowodem tego są stwierdzone przez niezależnego lekarza weterynarii wolnej praktyki następne przypadki nosówki.

- Obecnie zwierzęta są pozbawione opieki weterynaryjnej (od 23.10.2010 r.).
- Osoby, wobec których toczy się postępowanie o znęcanie się nad zwierzętami, w dalszym ciągu zajmują się nimi.
- Lekceważące traktowanie przez obsługę schroniska oraz władze PUK służb Powiatowego Lekarza Weterynarii wykonujących funkcje kontrolne oraz przedstawicieli organizacji pro zwierzęcych.
- Bezprawne niezgodne z regulaminem zamykanie schroniska w godzinach otwarcia, uniemożliwiające odwiedziny i adopcję zwierząt.

W związku z decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii o zamknięciu Schroniska z powodu przepełnienia Schroniska i wystąpienia chorób zakaźnych pozostaje również nierozwiązany problem zapewnienia bieżącej opieki nad porzuconymi zwierzętami na terenie miasta, co jest ustawowym obowiązkiem gminy.
W związku z tą sytuacją kategorycznie domagamy się odsunięcia PUK od wszelkich działań w Schronisku i tym samym przejęcie tam prawdziwej kontroli przez UM, zgodnie z obietnicami Pana Prezydenta.
Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Kielce, skierował do nas na piśmie opinię dotyczącą nadzoru nad Schroniskiem. Z opinii tej wynika, że Urząd Miasta nie sprawuje takiego nadzoru, a tym samym nie ma wpływu na sposób realizacji przez PUK działań na rzecz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Kielce. Wnioskujemy, zatem o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miasta. Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta mogłoby przyspieszyć procedury przeprowadzenia konkursu na prowadzenie Schroniska. Z uwagi na 100% udziały Miasta w spółce PUK wnioskujemy również o przejęcie bezpośrednio przez Urząd Miasta terenu Schroniska wraz z budynkami i wyposażeniem. Działania te pozwoliłyby na zachowanie kontroli nad obiektem przez Miasto a jednocześnie sprawne realizowanie zadań przez podmiot zarządzający Schroniskiem.
Dalsze utrzymywanie obecnej sytuacji kompromituje miasto Kielce w całym kraju oraz za granicą.
Do czasu rozstrzygnięcia konkursu, kolejny raz deklarujemy chęć czynnej pomocy przy rozwiązywaniu problemów oczekując poważnego traktowania wszystkich osób zainteresowanych zaistniałą sytuacją.

Towarzystwo Ochrony Zwierząt Oddział Kielce
Świętokrzyskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt
Do wiadomości:
Donald Tusk - Premier RP, Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski, K. Schwerzler - Kancelaria Prezydenta RP, K. Miodowicz, J. Mucha - Posłowie na Sejm RP, J. Senyszyn - Europoseł, WIWet Kielce, PIWet Kielce, Media, Organizacje prozwierzęce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie