MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach przybywa ładnych miejsc

Monika NOSOWICZ-KACZOROWSKA [email protected]
Starachowicki rynek, płyta główna. Kończą się prace przy budowie fontanny i strumyka. Poziom zaawansowania przebudowy rynku to ponad 75 procent.
Starachowicki rynek, płyta główna. Kończą się prace przy budowie fontanny i strumyka. Poziom zaawansowania przebudowy rynku to ponad 75 procent. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Przebudowa rynku, remonty szkół i przedszkoli, budowa sieci światłowodowej to najważniejsze tegoroczne inwestycje Starachowicach

Prace przy przebudowie Rynku wykonane są w 75 procentach i jest szansa, że zakończą się w tym roku, chociaż zgodnie z umową wykonawca ma czas do lutego 2014 roku. Możliwe, że dopiero wiosną pojawia się rośliny i ławki.

Do użytku oddane są ulice: Kościelna, Niska, Kręta, Krótka oraz odcinek łączący ulicę Targową z Rynkiem. Poprawa stanu tej ostatniej uliczki nie była ujęta w pierwotnym planie przebudowy Rynku, ale urzędnicy zdecydowali, że ją także należy wyremontować.

- Dobiegają końca prace przy budowie fontanny i strumyka, prace wykończeniowe w przebudowywanym szalecie oraz roboty na parkingu przy ulicy Rzemieślniczej i ciągu pieszym od Alei Armii Krajowej do Rynku. Wykonanych jest większość prac budowlanych na ulicy Wysokiej - wylicza Paweł Żmudziński, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Kierowców czeka jeszcze trochę utrudnień w ruchu. Trwa przebudowa skrzyżowania ulicy Niskiej, Wysokiej, Kilińskiego i Piłsudskiego. Wiosną po ulewach okazało się, że woda spływająca z ulicy Kiilińskiego zalewa niektóre posesje położone poniżej. Aby temu zapobiec przy okazji przebudowy powstały dodatkowe wpusty uliczne, które mają zapobiegać zalewaniu niżej położonych domów.
Całkowity koszt przebudowy rynku i przyległych do niego ulic to 24 miliony złotych. 9,5 miliona gmina dostała na rewitalizację z Unii Europejskiej. Kolejne 9 milionów to pieniądze z emisji obligacji komunalnych. Resztę gmina ma dołożyć z własnego budżetu.

Szybki Internet

Szybki Internet powinien ruszyć jeszcze w październiku. Prace przy budowie sieci światłowodowej trwały dłużej niż zakładał harmonogram budowy. Wykonawca natrafił na trudności w terenie, których nie był wcześniej w stanie przewidzieć, między innymi skalisty grunt, na którym trzeba było pracować ręcznie.
W mieście powstało prawie 30 kilometrów światłowodów, które łączą wszystkie placówki kultury, szkoły i instytucje podległe gminie. W każdej placówce będą po dwa ogólnodostępne stanowiska wyposażone w komputery z dostępem do Internetu oraz drukarki, z których - w godzinach pracy instytucji - będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec Starachowic. Dodatkowo za darmo z bezprzewodowego Internetu korzysta 30 rodzin, których dochody nie pozwalają na założenie dostępu do sieci.

- W przyszłości, po pięcioletnim okresie trwałości projektu, sieć będzie można rozbudować. Światłowody doprowadzone zostały do wszystkich większych osiedli oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W mieście jest kilkanaście punktów, które pozwolą na łatwą rozbudowę sieci. Nowoczesna sieć światłowodów pozwoli na pełne wykorzystanie multimediów, filmów, video połączeń, umożliwi też szybki kontakt pomiędzy jednostkami organizacyjnymi gminy - wyjaśnia Paweł Żmudziński.
Koszt budowy sieci to prawie 4 miliony złotych. Pieniądze na ten cel gmina dostała z Unii Europejskiej. Z własnego budżetu ma zagwarantować pięcioletnią trwałość projektu.

Remonty ruszyły

Do jesieni przyszłego roku całkowicie ma zmienić się wygląd czterech gminnych budynków. Chodzi o Przedszkole Miejskie nr 7, Szkołę Podstawową nr 10, Szkołę Podstawową nr 11 i Gimnazjum nr 3 oraz Starachowickie Centrum Kultury. Remontami we wszystkich obiektach zajmie się jędrzejowska firma Kartel, która wygrała przetarg na ich termomodernizację, czyli wymianę dachów, okien, drzwi, docieplenie ścian, montaż instalacji centralnego ogrzewania i budowę kolektorów słonecznych. Prace będą kosztować prawie 5,6 miliona złotych, z czego Gmina Starachowice 2,8 miliona złotych otrzymała z Unii Europejskiej.

Wykonawca zobowiązał się, że w tym roku wykona remont Przedszkola Miejskiego nr 7. Prace właśnie trwają, ich zakończenie planowane jest na koniec listopada. Firma zaczęła też prace w pozostałych obiektach, chociaż pieniądze za roboty wykonane w tym roku otrzyma dopiero w 2014 roku. Firma chce zrobić jak najwięcej przed zimą z dwóch powodów: żeby zdążyć z pracami w przyszłym roku oraz żeby zabezpieczyć dachy na części budynków przed przeciekaniem w zimie. Koniec robót planowany jest na sierpień 2014 roku.

W trzech przypadkach prace toczą się w budynkach, gdzie od 1 września codziennie odbywają się lekcje. Wiąże się z tym konieczność odpowiedniego zabezpieczenia budowy. Aby pracownicy mogli swobodnie wykonać jak największy zakres robót, zapadła decyzja, że uczniowie szkół podstawowych nr 10 i nr 11 odbiorą świadectwa z końcem maja 2014 roku a w Gimnazjum nr 3 nauka zakończy się o tydzień wcześniej. W zamian na lekcje będą przychodzić w soboty.

W maju nowy wygląd zyskał jeden z budynków socjalnych przy ulicy Hutniczej. Wymieniono okna, drzwi, wyremontowano dach, wypiękniało otoczenie wokół budynku. Całość prac kosztowała niespełna 140 tysięcy złotych.

a drogach

Inwestycji drogowych wykonywanych wyłącznie za gminne pieniądze jest w tym roku niewiele. Pod koniec sierpnia ruszył remont ulicy Dobrej. Postanie nowa nawierzchnia, chodnik dla pieszych oraz zjazdy do posesji. Koszt budowy ulicy Dobrej to 186 tysięcy złotych. W połowie października ma być rozstrzygnięty przetarg na budowę sąsiedniej ulicy Wylotowej.

W zeszłym tygodniu ruszył ogromny remont dróg w mieście. Przebudowanych zostanie ponad 9 kilometrów ulic i prawie 12 kilometrów chodników dla pieszych. W większości są to drogi powiatowe a wśród nich jedna ulica gminna - Radoszewskiego. Gmina ma udział finansowy w tym przedsięwzięciu - dołożyła 1,5 miliona złotych do pieniędzy Powiatu Starachowickiego. Dzięki temu powiat mógł zdobyć dotację od Zarządu Województwa na budowę dróg w wysokości 11 milionów złotych.

Przy ulicach Glinianej i Granicznej powstały nowe parkingi. Te przy ulicy Glinianej za ponad 170 tysięcy złotych wybudowała ostrowiecka firma Drogmar. Ta sama firma wybudowała blisko 30 nowych miejsc parkingowych przy ulicy Granicznej. Koszt tej budowy to 80 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie