Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach wystawa, koncert i msza święta w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia. Zobaczcie zdjęcia

Kazimierz Cuch
Podczas koncertu na prezbiterium kościoła Wszystkich świętych w Starachowicach.
Podczas koncertu na prezbiterium kościoła Wszystkich świętych w Starachowicach. Fot. Kazimierz Cuch
W środę wieczorem, w Starachowicach godnie uczczono kardynała Stefana Wyszyńskiego. Otwarto jego wystawę na placu kościelnym kościoła Wszystkich Świętych, naprzeciw Panteonu Pamięci Narodowej. W kościele odbył się koncert pod nazwą „W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia”. Po nim odprawiono koncelebrowaną mszę świętą, także w intencji prymasa.

Wystawa przed kościołem Wszystkich Świętych w Starachowicach
Wystawa przed kościołem Wszystkich Świętych zawiera ponad 20 plansz, pokazujących cała życie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Otwarcia wystawy, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, przy wsparciu sponsorów, dokonał ksiądz Sławomir Rak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych, dziekan dekanatu Starachowice Północ. Uczynił to w obecności posłów: Krzysztofa Lipca i Andrzeja Kryja, Andrzeja Bętkowskiego – marszałka województwa świętokrzyskiego i Renaty Janik, jego zastępczyczyni. Władze samorządowe reprezentowali między innymi: Ewa Skiba- zastępca prezydenta Starachowic, Mirosław Seweryn- wójt Mirca, Marek Juszczyk- burmistrz Skalbmierza, radni miejscy i powiatowi. Na wernisażu wystawy prócz otwierającego wystawę księdza proboszcza, głos zabrał także poseł Krzysztof Lipiec. Obaj dużo mówili o Prymasie Tysiąclecia. Wystawa będzie czynna do 9 stycznia.

Koncert w Starachowicach
Koncert to widowisko słowno- wokalne, z tekstami o wielkim prymasie i muzyką Romana Kołakowskiego. Zrealizowano je w specjalnej, niebieskiej scenerii kościoła Wszystkich Świętych. Wykonanie 14 pieśni przeplatano informacjami biograficznymi o kardynale. Rozpoczęto od jego dzieciństwa, poprzez lata

szkolne i seminaryjne, służbę kapłańską w latach międzywojennych, okres wojny i okupacji, aż po sakrę biskupią i godność kardynała. Było dużo o uwięzieniu prymasa na trzy lata, przez służby bezpieczeństwa komunistycznej Polski.

Wspomniano ogłoszone wtedy historyczne Śluby Jasnogórskie, Sobór Watykański II, w którym nasz prymas brał bardzo czynny udział. Wyjątkowym wydarzeniem było konklawe kardynałów, które w 1978 roku na papieża wybrało kardynała Karola Wojtyłę. Finałem części narracyjnej koncertu była niedawna beatyfikacja księdza prymasa,

Scenariusz i muzykę do widowiska napisał nieżyjący już twórca, Roman Kołakowski. Natomiast wystąpili artyści scen warszawskich, lubelskich i wrocławskich: Natalia Skipor, Paweł Lipnicki, Damian Łukawski, Bartłomiej Abramowicz, Grzegorz Bukowski, który zajął się także aranżacją, Mateusz Dwornik, Radosław Pilarz i Leszek Zduń oraz Agata Klimczak-Kołakowska, która wyreżyserowała całość.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie