MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W styczniu ofensywa w dzielnicy Czarnów. Chcą zmienić wizerunek kieleckiego osiedla

Lidia Cichocka [email protected]
Najnowszy mural przy ulicy Jagiellońskiej 55 namalowany za zgdą wspólnoty mieszkaniowej przez Spektrum Możliwości .
Najnowszy mural przy ulicy Jagiellońskiej 55 namalowany za zgdą wspólnoty mieszkaniowej przez Spektrum Możliwości . Łukasz Zarzycki
Wkrótce rozpoczną się spotkania z mieszkańcami, by określili na nich czego im na osiedlach brakuje. Cel: zmiana wizerunku

Pierwszym, któremu zaczęła przeszkadzać bylejakość Czar-nowna był Patryk Cyrala, geodeta.

- Czarnów jest świetnie położony, ma dużo zieleni i opinię jednego z gorszych osiedli w Kielcach - mówi. - Młodzi nie chcą kupować tu mieszkań, studenci mieszkać, bo nie czują się bezpiecznie.
By pobudzić mieszkańców założył stronę Bezpieczny Czarnów. - Odzew przyszedł szybko - przyznaje. - Zaczęły się zgłaszać osoby np. socjolog Zdzisław Skuza, który pomógł ukierunkować naszą działalność, przyszli architekci krajobrazu z Tomaszem Kurtkiem. Zaczęliśmy zbierać dobre i złe rzeczy, pokazywać je.

Te dobre to na przykład kolorowe przystanki, które wymalowało stowarzyszenie Pomaluj mój świat, to murale, które powstają na kolejnych blokach aczkolwiek liczba bazgrołów pokrywających ściany także tych odnowionych bloków jest ciągle duża i stale pojawiają się nowe.

- Efekt naszej działalności to wzrost świadomości wśród mieszkańców, przekonanie, że oni mają wpływ na to, jak wygląda dzielnica - dodaje Cyrala. Bezpieczny Czarnów przekształcił w Nowy Czarnów, taki z szerszą formułą.

- Problemem osiedla jest utworzenie skupiska mieszkań socjalnych, to błąd poprzednich rządzących w mieście, a którego skutkom obecne władze powinny się przeciwstawić i niwelować je - stawiają diagnozę. By mieszkańcy czuli się lepiej zaproponowali w ramach budżetu obywatelskiego stworzenie miejsca spotkań na pustej działce przy ulicy Piekoszowskiej. - Projekt został odrzucony z powodów formalnych, ale my nie obrażamy się. Robimy swoje - dodaje Patryk Cyrala.

Ten projekt zwrócił uwagę pracowników Instytutu Desi-gnu, którzy zaproponowali pomoc w pracy nad odmienieniem Czarnowa.

- Zwróciliśmy się, bo tam byli partnerzy - przyznaje dyrektor Wzgórza Zamkowego Janusz Knap. - Nasi pracownicy pomogą w organizowaniu spotkań by od mieszkańców dostać informacje co im na Czarnowie przeszkadza, co jest potrzebne.

Będą to spotkania tak jak w przypadku konsultacji na Rynku połączone z zabawami, grami. Odbywać się będą w interesująco oświetlonym namiocie. - Zależy nam by zwracał uwagę, intrygował, zachęcał do wizyty w środku - dodaje Knap. O terminie i miejscu spotkańpoinformujemy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie