Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem kręcą film o słynnym ułanie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Lidia Cichocka
Z czarnymi wąsami odtwórca Beliny-Prażmowskiego, ułan Michał  Pająk, w zielonej koszuli reżyser Przemek Bednarczyk.
Z czarnymi wąsami odtwórca Beliny-Prażmowskiego, ułan Michał Pająk, w zielonej koszuli reżyser Przemek Bednarczyk.
Na pomysł sportretowania pierwszego ułana Rzeczpospolitej Władysława Beliny-Prażmowskiego wpadli ułani z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

- Do realizacji tego filmu przymierzaliśmy się kilka lat – mówi Robert Mazur, dowódca szwadronu. - Początkowo chcieliśmy nagrać rekonstrukcję bitwy pod Konarami, potem film o ułańskiej siódemce Beliny, ale ostatecznie postanowiliśmy skupić się na postaci dowódcy. Zwłaszcza, że jest on związany z naszą ziemią - urodził się w Ruszkowcu pod Opatowem.

Belina-Prażmowski zapisał się w historii Polski i regionu, kiedy 2 sierpnia 1914 objął dowództwo siedmioosobowego patrolu, który w nocy dnia następnego wkroczył do zaboru rosyjskiego. Ten sam patrol, już w mundurach, konno i uzbrojony, ponownie przeszedł 6 sierpnia kordon graniczny i pojawił się w Kielcach. Miasto było puste więc ułani zajechali do hotelu Bristol. Kiedy jedli obiad zaalarmowano ich o pojawieniu się kozaków. To właśnie tę potyczkę z rosyjskimi policjantami przedstawia jeden z obrazów tryptyku Stanisława Kaczora-Batowskiego „Wejście strzelców do Kielc w 1914 roku”. Siódemka Władysława Beliny-Prażmowskiego stała się pierwszym oddziałem kawalerii legionowej.

Warto zaznaczyć, że film opowiadać będzie również o ułanach tak zwanej „siódemce Beliny”, z których na ziemi świętokrzyskiej urodziło się trzech: major Antoni Jabłoński (Usarzów, powiat opatowski), rotmistrz Zygmunt Karwacki (Czarnowiec, powiat pińczowski), generał brygady Stanisław Grzmot-Skotnicki (Skotniki, powiat sandomierski).
- Belina-Prażmowski był postacią niezwykłego formatu – mówi Robert Mazur. - Był oficerem Legionów Polskich, organizatorem i dowódcą 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich, tak zwanych „beliniaków”. Na jego czele przeszedł cały szlak bojowy Legionów. Walczył z bolszewikami. Był prezydentem Krakowa i wojewodą lwowskim. Zmarł na atak serca w 1938 roku w Wenecji.
Reżyserem filmu i współtwórcą scenariusza został Przemysław Bednarczyk, radomianin z którym kieleccy ułani spotkali się przy realizacji innych fabularyzowanych dokumentów. Film „Piosnka o Beli-nie” wsparło Ministerstwo Obrony Narodowej.
W sobotę w skansenie w Tokarni nakręcono pierwsze sceny do filmu. Kolejne ujęcia nagrywane będą 2 lipca na ulicy Jana Pawła II w Kielcach. – Będzie to wkroczenie I kadrowej do Kielc oraz msza na placu katedralnym. 6 sierpnia na ulicy Sienkiewicza nagramy rekonstrukcję potyczki z Rosjanami – zapowiada Robert Mazur.

Ekipa filmowa pojawi się także w Oblęgorku (beliniacy spotkali się tam z Henrykiem Sienkiewiczem). Zdjęcia do filmu będą nagrywane między innymi w Krakowie, Lublinie, Radomiu, w Konarach pod Klimontowem, w Lesznowoli oraz w Wilnie. Premierę filmu zaplanowano na 26 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie