MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem powstanie centrum pomocy dzieciom, które zostały pokrzywdzone przestępstwem. Otrzymają tu kompleksową pomoc

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 12 lat
Po tragicznej śmierci 8 - letniego Kamilka z Częstochowy Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło radykalne działania mające zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości. W województwie Świętokrzyskim powstanie jedno z dziesięciu miejsc w Polsce, w którym kompleksową pomoc psychologów, pediatrów, pedagogów, czy prawników otrzymają dzieci, które zostały pokrzywdzone przestępstwem. Konkurs na utworzenie takiego miejsca już został ogłoszony. Zobaczcie szczegóły.

Nowe zasady działania Funduszu Sprawiedliwości

O nowych zasadach działania Funduszu Sprawiedliwości mówiła w środę, 26 czerwca podczas śniadania prasowego Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości. W spotkaniu uczestniczył wojewoda Józef Bryk.

Ministerstwo Sprawiedliwości przywraca Fundusz Sprawiedliwości społeczeństwu. Usunięty zostanie paragraf 11 rozporządzenia o Funduszu Sprawiedliwości, który umożliwiał dysponowanie środkami z funduszu poza ogłoszonym naborem, bez powoływania komisji i jasnych kryteriów.

- Nie będzie już możliwości arbitralnego przyznawania dotacji przez ministra sprawiedliwości. Wszystko po to, by pieniądze z Funduszu trafiły na przejrzystych zasadach do najbardziej potrzebujących. Chcemy, aby środki były faktycznie wykorzystywane przez osoby, organizacje i środowiska, które działają na rzecz przeciwdziałania przestępczości, a zwłaszcza na rzecz ochrony ofiar przestępstw – mówiła wiceminister Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Od 1 lutego 2024 roku funkcjonuje Społeczna Rada do spraw Funduszu Sprawiedliwości. W jej skład weszli eksperci z różnych dziedzin. Rada pełni rolę doradczą oraz opiniotwórczą. Pomaga w opracowywaniu zasad przeprowadzania konkursów, określaniu reguł dotyczących transparentności oraz skutecznych mechanizmów nadzoru i kontroli wykonawców umów finansowania z Funduszu.

W Świętokrzyskiem powstanie centrum pomocy dzieciom, które zostały pokrzywdzone

W naszym województwie powstanie centrum pomocy dzieciom, które zostały pokrzywdzone przestępstwem. W ośrodku dzieci oraz ich rodziny, będą mogły uzyskać interdyscyplinarną, kompleksową pomoc lekarzy, pracowników socjalnych czy psychologów. Obecnie w Polsce działa 10 podobnych placówek. 1 stycznia 2025 roku swoją działalność ma zacząć kolejne 10 ośrodków, szczególnie na obszarach nie objętych, do tej pory, tego typu wsparciem.

- Ogłosiliśmy już konkurs na prowadzenie centrów do końca 2026 roku. Każda z lokalizacji otrzyma 3 miliony złotych dotacji. Ośrodki będą oferować pomoc od poniedziałku do piątku przez 10 godzin dziennie. Dyżury pełnić będzie lekarz pierwszego kontaktu, który dziecko, wraz z opiekunem niekrzywdzącym, przyjmie do placówki. Oprócz tego w centrum dostępny będzie również psycholog, psychoterapeuta, pedagog, lekarz pediatra, psychiatra dziecięcy oraz prawnik – mówiła o szczegółach centrum pomocy dzieciom Maria Cywińska, dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości.

Konkurs skierowany jest do organizacji, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli do fundacji, stowarzyszeń i innych instytucji. Pełne ogłoszenia oraz terminy zadawania pytań i składania ofert potencjalne organizacje znajdą na stronach konkursów dla poszczególnych województw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie