Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem sprzedawcy zarabiają najmniej w Polsce!

Alicja Zboińska
pixabay.com
Właścicielom dużych sieci handlowych w Świętokrzyskiem trudno znaleźć chętnych do pracy. Dlaczego? Jednak, jak wynika z raportu portalu wynagrodzenia.pl, pensje kasjerek i kasjerów są jednak dużo niższe od pracowników innych sektorów gospodarki. Na dodatek w naszym regionie są...najniższe w Polsce.

Eksperci przeanalizowali zarobki w handlu w ubiegłym roku i wyliczyli, że średnia wynagrodzeń w handlu na stanowiskach sprzedawcy i kasjera wyniosła 2,4 tysiąca złotych brutto, czyli o 400 złotych brutto więcej od minimalnej pensji w 2017.

Z wyliczeń wynika także, że nawet jedna czwarta sprzedawców i kasjerów zarabiała w zeszłym roku poniżej 2,1 tysiąca złotych brutto, a jedna czwarta przekroczyła granicę 2,8 tysiąca złotych brutto.

Ile zarabiają kasjerzy w Lidlu i Biedronce? SPRAWDŹ

Wynagrodzenia tej grupy zawodowej są ponadto zróżnicowane regionalnie. Kasjerom i sprzedawcom najwięcej płaci się na Mazowszu (tu jednak największy wpływ mają pensje wypłacane w Warszawie). Na Mazowszu przeciętna pensja kasjera w zeszłym roku wyniosła 2560 złotych brutto i była o 60 złotych wyższa od tej, jaką otrzymują pracownicy tego sektora w Lubuskiem. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajęli kasjerzy i sprzedawcy z Pomorskiego, gdzie średnia pensja wyniosła 2488 złotych.

Ciężko być sprzedawcą lub kasjerem w Łodzi i okolicy. W ubiegłym roku mediana wynagrodzeń w wyniosła tam 2,3 tysiąca złotych brutto. Gorzej jest tylko w województwach: opolskim i świętokrzyskim. Na Opolszczyźnie przeciętna pensja była o 50 złotych niższa od tej z regionu łódzkiego, a w Świętokrzyskiem wyniosła 2214 złotych brutto, najmniej w Polsce.

Autorzy raportu zauważyli, że na wyższe pensje mogą liczyć kasjerki, które pracują w sklepach z przewagą kapitału zagranicznego. Przeciętna pensja wynosi tam 2,5 tysiąca złotych brutto, podczas gdy polscy właściciele sklepów płacą przeciętnie 2345 złotych brutto.

Przedstawiciele portugalskiej sieci Jeronimo Martins Polska, czyli właściciela sklepów Biedronka podkreślają, że w styczniu po raz czwarty od 2016 roku podnieśli pensje w sklepach. Pracownicy tej sieci od stycznia zarabiają miesięcznie od 200 do 550 złotych więcej, w zależności od stażu, lokalizacji i stanowiska. - Sprzedawca-kasjer rozpoczynający pracę na pełen etat w Biedronce zarabia 2650 złotych brutto, wliczając w to nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności - podkreślają pracownicy biura prasowego sieci.

Niemiecka sieć Lidl początkującym pracownikom płaci od 2550 do 3300 tysiąca złotych brutto.

Eksperci rynku pracy niskie pensje w tym sektorze tłumaczą między innymi niezbyt dużymi kwalifikacjami potrzebnymi do wykonywania pracy. Tymczasem z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w grudniu pensje Polaków były rekordowo duże. Średnia krajowa wyniosła 4973,73 złote brutto (dane obejmują firmy zatrudniające powyżej 9 osób).

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 w Świętokrzyskiem. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterówQUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU. Escape roomy wykorzystywane przez firmy

Źródło:vivi24

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie