Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskim Centrum Kardiologii będą leczyć arytmię [WIDEO]

Iwona Rojek [email protected]
Stefano  Bordignon (z lewej) z Maciejem Młodnickim, Przemysławem Dąbkowskim i profesor Beatą Wożakowską-Kapłon.
Stefano Bordignon (z lewej) z Maciejem Młodnickim, Przemysławem Dąbkowskim i profesor Beatą Wożakowską-Kapłon. Łukasz Zarzycki
W czwartek I Klinikę Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii odwiedził znakomity specjalista - doktor Stefano Bordignon z Frankfuru, z którym świętokrzyscy lekarze wymienili się doświadczeniami na temat leczenia arytmii i migotania przedsionków. Wspólnie wykonano kilka operacji.

Na czym polega ablacja?

Na czym polega ablacja?

Celem ablacji jest zniszczenie ogniska , które jest w sercu źródłem arytmii.
Do serca zostaje wprowadzona specjalna elektroda. Wprowadza się ją przez układ żylny z nakłucia pachwinowego lub nadobojczylkowego. Potem trzeba zbadać aktywność elektryczną serca, następnie końcówką elektrody rozgrzanej prądem o wysokiej częstotlowości wypala się tkankę zawierającą arytmogenną strefę. Ablacja staje się coraz skuteczniejszą i bezpieczną metoda walki z zaburzeniami rytmu serca.

- Zabiegaliśmy o to, aby wykształcić własny zespół specjalistów elektrofizjologów i wyposażyć pracownię w najnowocześniejszy sprzęt do zabiegów elektrofizjologicznych i i udało się - mówi profesor medycyny Beata Wożakowska-Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii Elektroterapii i Koordynator do spraw Elektrofizjologii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii. - Arytmia serca może być objawem poważnej choroby serca. Mamy teraz świetnych fachowców, zdobyliśmy nowoczesny sprzęt. Schorzenie jest powszechne, czasami zagrażające życiu. Rocznie wykonujemy ponad 300 zabiegów diagnostycznych i leczniczych u pacjentów z różnymi formami arytmii. Nasi lekarze ciągle zdobywają wiedzę, bo postęp w medycynie jest ogromny i nie możemy pozostać w tyle, trzeba dokształcać się cały czas.

Sposobami postępowania wymieniamy z najlepszymi fachowcami z całego świata, nowe kierunki leczenia wymagają międzynarodowych kontaktów. W pracowni elektroterapii pracuje dwóch znakomitych specjalistów kardiologów-elektrofizjologów - doktor Maciej Młodnicki i doktor Przemysław Dąbkowski, stosujących najnowsze metody leczenia zaburzeń rytmu - między innymi krioablację migotania przedsionków. Pracownia Elektrofizjologii I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii świadczy usługi pacjentom wszystkich Oddziałów Centrum. Już od dłuższego czasu zabiegaliśmy o to, aby utworzyć nowoczesną pracownię elektrofizjologii i dzięki programowi finansowanemu ze środków Unii Europejskiej i zrealizowaliśmy nasz cel - cieszy się profesor Beata Wożakowska Kapłon.
A zaburzenia rytmu serca wymagają dużej wiedzy kardiologicznej i praktyki, aby je skutecznie wyleczyć, bo każdy przypadek i podłoże arytmii są inne.

W obecnych stresujących czasach coraz więcej ludzi odczuwa nierytmiczną pracę serca. - Od tego właśnie jesteśmy - podkreśla profesor Wożakowska-Kapłon. Zaburzenia rytmu mogą pojawić się w każdym wieku, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, a rokowanie tego schorzenia zależą od przyczyny i nasilenia choroby - wyjaśnia profesor Wożakowska, wykładowca Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego na Wydziale Nauk o Zdrowiu, autorka prac naukowych, laureatka wielu nagród. - Arytmia może być objawem nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, niewydolności serca lub wady serca, bywa groźna dla życia. Teraz nasi specjaliści skutecznie wykonują ratujące życie zabiegi ablacji przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu elektrofizjologicznego. Od kilku lat była w Kielcach możliwość leczenia arytmii, ale przy użyciu starego sprzętu do ablacji i tylko niektórych typów zaburzeń rytmu. Część pacjentów wysyłaliśmy do innych ośrodków, ale niekiedy na zabieg oczekiwali nawet dwa lata. Obecny sprzęt daje możliwość leczenia praktycznie wszystkich typów arytmii z migotaniem przedsionków i komorowymi zaburzeniami rytmu włącznie.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie