Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W trzeci czwartek listopada mieliśmy święto francuskiego Beaujolais. Sprawdź, jak się je pije

Redakcja
Beaujolais nouveaux tradycyjnie pojawia się w sprzedaży w trzeci czwartek listopada w nocy.
Beaujolais nouveaux tradycyjnie pojawia się w sprzedaży w trzeci czwartek listopada w nocy. archiwum
Francuskie młode wino jest jedynym na świecie, które ma swoje święto w każdy trzeci czwartek listopada. Od tego czwartku pijemy beaujolais nouveaux 2010.

Od zbiorów do święta beaujolais upływa zaledwie 6 tygodni i wtedy trzeba pić to wino, bo ono nie lubi długiego przechowywania. Teraz cieszy się nim cały świat.
- Jeśli beaujolais jest smaczne to dłużej dojrzewające wina również będą wystarczająco wygrzane. Dlatego spróbowanie tego trunku to dobra okazja dla smakoszy do sprawdzenia jakie będą inne wina wyprodukowane w tym roczniku we Francji - mówi Mariusz Piotrowicz, współwłaściciel Sklepu Kolonialnego w Kielcach.

Beaujolais to wino pochodzące z francuskiego regionu o tej samej nazwie, położonego na południe od Paryża. Robi się je z ciemnych winogron gamay, w winnicach produkujących też dłużej dojrzewające gatunki. Świeży i lekki trunek to właściwie jeszcze nie wino, lecz wstęp do niego. Jednak nie jest to "prosty sikacz" - prawdziwe beaujolais podlega kontroli jakości, musi mieć certyfikaty i zawsze naturalny korek.

Wino marketingu
Francuzi świętują w listopadzie z beaujolais od około pięćdziesięciu lat. Jednak dopiero w 1985 roku Georges Duboeuf, jeden z największych producentów tego wina, zajął się na poważnie jego marketingiem. Dziś młode wina tego gatunku mają swoich wielbicieli, którzy potrafią je docenić. Są jednak tez tacy, którzy twierdzą twardo, że beaujolais winem nie powinno się nazywać...
Ze względu na delikatny charakter wino to pija się raczej do lekkich potraw z mięs czerwonych i lekkich serów, niż do potraw z dziczyzny i serów o silnym aromacie. I najlepiej przy dobrej zabawie, do której w połowie listopada wielu okazji nie ma

Jak się je pije?
Picie beaujolais ma swoje reguły: podaje się je schłodzone do temperatury 10-12 stopni Celsjusza, bo cieplejsze wino będzie czuć świeżyzną i kwaskowatością. Z kolei zbyt zimne nie pachnie i nie ma smaku. Najlepsze kieliszki do beaujolais to "tulipany" o średniej wielkości i gładkich, cienkich, przezroczystych ściankach. Pozwalają na podziwianie klarownego, ciemnopurpurowego koloru. Jeśli zobaczysz, że twoje wino jest mętne lub zbyt blade - skrytykuj bez próbowania, bo jest nieudane.
Kręcenie kieliszkiem, które w przypadku szacownych win ma pomóc w ocenie dojrzałości i stopnia wytrawności, w przypadku beaujolais służy do uwolnienia bukietu. Zbliż nos do brzegu kieliszka, powąchaj i mów, co czujesz. Powinna pojawić się dominująca nuta owoców leśnych.

Rady na wieczór z beaujolais
* jeśli organizujesz święto beaujolais w domu, włóż butelki do lodówki na pół godziny przed otwarciem - wino do podania ma mieć temperaturę 10-12 stopni Celsjusza.
* beaujolais najlepiej komponuje się z czymś prostym, co je się bez siadania przy stole - podaj oliwki, ser pleśniowy czy suchą wędlinę i krakersy.
* jeśli znajdziesz w sklepie beaujolais nouveaux 2010 po 31 stycznia 2011 sprzedawca robi cię w konia - z końcem stycznia to wino musi zniknąć ze sklepów
* na kilkumiesięczne beaujolais nouveaux nie ma już miejsca w piwniczce win, prędzej w kolekcji octów…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie