Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku święcenia palm wielkanocnych nie będzie. Niektóre były tak wielkie, że z trudem mieściły się w kościołach [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
W Krynkach, w gminie Brody, w ubiegłorocznej procesji było 12 dużych palm i setki małych
W Krynkach, w gminie Brody, w ubiegłorocznej procesji było 12 dużych palm i setki małych
W Niedzielę Palmową we wszystkich kościołach nie będzie palm, nie będzie procesji z palmami, nie będzie święcenia tych palm. Ci, którzy chcą, będą błogosławili palmy w domowym zaciszu według specjalnej liturgii opracowanej przez Episkopat Polski.

Nie będzie prezentacji wielkich palm w gminie Brody, w Wąchocku czy nawet w Starachowicach. Najbardziej spektakularny był doroczny pokaz wielkich palm w Niedzielę Palmową, w kościele i przed kościołem w Krynkach, w gminie Brody. W Krynkach, najpierw organizowano konkurs, a potem tylko prezentację wielkich palm. Jest to ponad 18- letnia tradycja, która co roku mobilizowała lokalne społeczności do wykonywania jak największych palm. Największe były o wysokości ponad 6 metrów i z trudem mieściły się do zabytkowego kościoła. Przez pierwsze lata prezentacja dużych palm była realizowana w kolejnych kościołach gminy Brody. Ostatnio, co roku była tylko w kościele w Krynkach.

- Kilka lat temu zrezygnowaliśmy z konkursu na najładniejszą palmę. Sprawiał, że malała liczba dużych palm na procesji. Potem wszystkim grupom społecznym, które zrobiły palmy, jako Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach, zwracaliśmy koszty materiałów. W Niedzielę Palmową zapewnialiśmy transport dużych palm do kościoła. Robiliśmy to od wielu lat, dla podtrzymania polskiej tradycji, dla integracji społeczności gminnej, bo to było piękne- wspomina Tomasz Margula, były dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach.

Palmy wielkanocne w Wąchocku i Starachowicach

Co roku kilka dużych palm do wąchockiego kościoła cystersów przynosiły zespoły regionalne i szkoły z parafii Wąchock. Palmy stanowiły wielkanocny wystrój kościoła aż do święta Zesłania Ducha Świętego (Zielonych Światek).

Kilka lat temu w parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach, gdy proboszcze był ksiądz kanonik Marek Janas też zorganizowano konkurs, a potem pokaz dużych palm. Zmienił się proboszcz i tradycja zanikła. We wszystkich kościołach była wielka procesja wokół kościoła z komercyjnymi palmami, podczas mszy św. dla dzieci. Bo to dzieci miały najwięcej radości zniesienia i prezentacji palm w kościele. Popiół ze spalonych palm wielkanocnych był wykorzystywany do posypywania głów popiołem w Środę Popielcową.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie