Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Umianowicach powstała wyspa żółwi. Zobacz zdjęcia i film

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Efekty prac w delcie Nidy w rejonie Umianowic, gmina Kije, powiat pińczowski zapierają dech w piersiach. Pokazano je na filmie wykonanym w ramach projektu Life4delta. Na dawnych rozlewach rzeki odtworzono między innymi wyspę żółwi.

Nida wraca do naturalnej formy

- Rozlewiska Nidy na pewnych odcinkach pogłębiono, oczyszczono z osadów dennych, dopuszczono wody i przywrócono ponownie przepływ w nieczynnych korytach – informuje Dariusz Wiech ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.

Dzięki przeprowadzonym pracom hydrotechnicznych pod nadzorem naukowców przyrodników z Państwowej Akademii Nauk, naukowców Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz inżynierów budownictwa wodnego przywrócono funkcjonowanie zanikającego siedliska bagiennego. Pozwoli to na ponowne zasiedlenie wyspy żółwi przez polski wymierający gatunek żółwia błotnego. Kiedyś był powszechny w Polsce i zamieszkiwał na wyspie w starorzeczu Nidy.

W Nidzie będą żółwie

- Jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku, żółw błotny był obserwowany w delcie Nidy. W ramach Projektu Life przeprowadzono badania wody i monitoring, w których nie stwierdzono jego obecności, dlatego planowana jest reintrodukcja, czyli ponowne wprowadzenie tego rzadkiego gada na obszar Delty Nidy – dodaje.

Do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach na razie trafiły dwa żółwie błotne, które można tam oglądać.

- Te dwa okazy zostały przekazane z Poleskiego Parku Narodowego. Dostaniemy jeszcze 150 żółwi, na ich przewiezienie potrzebna jest zgoda Ministerstwa Środowiska, czekamy na nią od wiosny. Dla przyszłych mieszkańców zaprojektowano i zakupiono kuwety, w których żółwie będą przebywać zaraz po przybyciu. Dla żółwi został zaprojektowany specjalny zbiornik w kształcie elipsy, z pływająca wyspą na środku. Zbiornik będzie otoczony i nakryty siatką, która pozwoli na bezpieczną obserwację zwierząt w ramach edukacji, a jednocześnie uniemożliwi dostęp drapieżnikom. Odpowiednio dobrana głębokość pozwoli żółwiom przetrwać okres zimowy. Zbiornik pomoże młodym osobnikom przyzwyczaić się do warunków panujących w terenie. Docelowo zwierzęta zostaną wypuszczone na wolność, czyli na wyspę żółwi.

Z Polskiego Parku Narodowego przyjadą do Umianowic bardzo młode okazy, które mają miękką skorupę. Na jej stwardnienie potrzeba 2, 3 lat. Ten czas spędzą w zbiorku przy Ośrodku. Zostaną wypuszczone na wyspę żółwi, gdy pancerze będą wystarczająco mocne.

Na wyspie żółwi w czasie renaturyzacji delty Nidy wykonano między innymi specjalne nisze dla samic, w których mogą składać jaja. - W naturze samice żółwi mogą wędrować nawet 5 kilometrów, aby złożyć jaja a potem młode muszą wracać do zbiorników wodnych. Podczas tej wędrówki bardzo często tracą życie. Na wyspie będą mogły składać jaja na miejscu – dodaje.

W Poleskim Parku Narodowym żółwie występuje w dużych ilościach i pracownicy chętnie dzielą się nimi z innymi Parkami. Zbierają jajka, z których zwierzęta nie wykluły się w naturze. Przenoszą je do lepszych warunków, w których udaje się uzyskać młode i to one są przekazywane innym parkom.

Centrum Edukacji Przyrodniczej jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10-15 a w soboty i niedziele 10-18, w poniedziałki jest zamknięte. Wejście jest o każdej równej godzinie. Można oglądać Nidarium – akwarium z rybami żyjącymi w Nidzie, wejść na wieżę widokową, zwiedzić stacyjkę kolejki wąskotorowej, czy zagrodę ze zwierzętami gospodarskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie