Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wąchocku będą kwestować na cmentarzu po raz trzeci

Kazimierz CUCH [email protected]
Od prawej: Andrzej Karykowski, Adam Kowalik i Kazimierz Winiarczyk przy odnowionym grobie Józefa Barzykowskiego
Od prawej: Andrzej Karykowski, Adam Kowalik i Kazimierz Winiarczyk przy odnowionym grobie Józefa Barzykowskiego Kazimierz Cuch
W tym roku trzeci raz z rzędu w Wąchocku będzie prowadzona kwesta na renowację zabytkowych grobów i na pomnik generała Mariana Langiewicza.

Andrzej Karykowski, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Generała Mariana Langiewicza przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Wąchocku:
- Naszym zdaniem, nie ma zaangażowania lokalnych organizacji w Wąchocku i okolicy, na rzecz ratowania historii, a szkoda. My działania na cmentarzu i w sprawie pomnika generała Mariana Langiewicza robimy nie dla siebie, ale dla całej społeczności Wąchocka i regionu. Apelujemy do wszystkich, którzy w dniach Wszystkich Świętych będą na cmentarzach w Wąchocku i okolicy o wsparcie naszych działań, naszej kwesty.

Porządkowanie wąchockiego cmentarza, najstarszego w okolicy, rozpoczął w 2005 roku Kazimierz Winiarczyk, radny Wąchocka, regionalista. Od 2010 roku jego akcję w sposób profesjonalny kontynuują członkowie Komitetu Budowy Pomnika Generała Mariana Langiewicza przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Wąchocku.

Kazimierz Winiarczyk do swojej spontanicznej akcji namówił członków Towarzystwa Przyjaciół Wąchocka, młodzież szkolną, zaangażowanych społecznie mieszkańców Wąchocka. Było sześć akcji porządkowania wąchockiego cmentarza w latach 2005- 2008. W ramach tych akcji uporządkowano najstarszą część cmentarza, przeprowadzono inwentaryzacje zabytkowych grobów, umieszczono tablicę informacyjną przy wejściu na cmentarz. Na bazie tych działań potem Kazimierz Winiarczyk na pisał książkę "Cmentarze Wąchocka".

KWESTY KOMITETU

Pierwsza kwesta Komitetu Budowy Pomnika Generała Mariana Langiewicza przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Wąchocku miała miejsce w 2010 roiku, w chwili powstania Komitetu. Inicjatorem kwesty na pomnik i odnowienie powstańczych grobów był wspomniany komitet, któremu przewodniczy Andrzej Karykowski.

-Zbieraliśmy pieniądze na groby w 2010, 2011 i będziemy zbierać w tym roku. Jest to nasza autonomiczna akcja, bez udziału parafii w Wąchocku. Nasza kwesta na odnowienie grobów jest połączona ze sprzedażą cegiełek na budowę pomnika gen. Mariana Langiewicza. Łącznie zebraliśmy na odnowienie mogił powstańczych- 560 zł w 2010 roku i 1050 zł w 2011. Muszę dodać, że znacznie większy jest udział pracy ludzi zaangażowanych w ratowanie historycznych mogił w Wąchocku- podkreśla przewodniczący Andrzej Karykowski.

Odnowili pięć mogił powstańców i ludzi zasłużonych dla Wąchocka. Przy mogiłach powstańczych umieścili blaszane flagi narodowe na trzymetrowych masztach, widoczne z każdego miejsca na cmentarzu, a nawet przed cmentarzem. Są wskaźnikiem, gdzie w Wąchocku spoczywają powstańcy z powstania styczniowego.

Prócz tego odnowili Panteon Pamięci Ludzi Walczących za Ojczyznę, przy cmentarnej kaplicy. W tych pracach uczestniczyli członkowie wspomnianego koła, w szczególności: Adam Kowalik, Andrzej Karykowski, Henryk Fudala, Ignacy Bartosik, Sylwester Kiełek, Ryszard Rogala, Jerzy Małyk (Maurer).
Do najciekawszych, odnowionych grobów należy mogiła Józefa Barzykowskiego, rachmistrza Zakładów Górniczych w Suchedniowie, powstańca styczniowego. Zasłynął tym, że ułatwił pozyskanie kasy Zakładów powstańcom styczniowym. Za to był zesłany na Syberię, do Czelabińska, Rok po powrocie z zesłania zmarł w lazarecie górniczym w Wąchocku. Władze carskie nie pozwoliły pochować go w Suchedniowie.

BĘDĄ KONTYNUOWAĆ

-Zbiórki, kwestę na cmentarzu wąchockim i może także w okolicy, zamierzamy kontynuować. Jest jeszcze wiele historycznych mogił ludzi bohaterskich lub zasłużonych, które należałoby odnowić. Myślimy o mogile żołnierza I wojny światowej przy kapliczce Św. Jacka - zapewnia Adam Kowalik, prezes Koła Żołnierzy Armii Krajowej w Wąchocku.

-Na pomnik generała Mariana Langiewicza brakuje nam jeszcze około 20 tysięcy złotych. Warto dodać, że komitet dotąd zebrał już prawie 60 tysięcy złotych. Nie było żadnych dotacji instytucji publicznych i państwowych, z wyjątkiem Lasów Państwowych Okręgu Radomskiego. Reszta to prywatni ofiarodawcy. Naszym zdaniem, budowa i odsłonięcie pomnika generała w styczniu 2013 roku, w 150 rocznice wybuchu powstania styczniowego, jest niezagrożona. Stanie obok pomnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku - dodaje prezes Andrzej Karykowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie