MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Wąchocku naukowo i ciekawie o średniowieczu

Kazimierz CUCH
Prezydium konferencji podczas pierwszej sesji. Z mikrofonem ksiądz doktor Wojciech Wojtyła
Prezydium konferencji podczas pierwszej sesji. Z mikrofonem ksiądz doktor Wojciech Wojtyła Kazimierz Cuch
Wielka Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod nazwą „Średniowiecze i Nauka” odbyła się w sobotę w Opactwie Cystersów w Wąchocku, w reprezentacyjnej sali Św. Bernarda.

Najpierw uczestnicy konferencji zwiedzili wąchockie Opactwo. Przewodnikami byli bracia cystersi i ich opat, ojciec Eugeniusz Augustyn. Wśród gości była Agata Wojtyszek- wojewoda świętokrzyski, ksiądz Piotr Turzyński- biskup pomocniczy diecezji radomskiej z kanclerzem Kurii Radomskiej- księdzem prałatem Markiem Pituchem, Bożena Wrona- przewodnicząca Rady Powiatu Starachowice, władze Wąchocka.

Konferencję otworzył ojciec Eugeniusz Augustyn- opat wąchockiego klasztoru. Po nim głos na otwarciu zabierali kolejno: Jarosław Samela- burmistrz Wąchocka, ksiądz biskup Piotr Turzyński, wojewoda Agata Wojtyszek.

Piękna jest sprawiedliwa polityka
Ciekawe referaty, celne komentarze padły podczas sobotniej konferencji. Jeden z nich mówił o pięknie sprawiedliwej polityki. Przez cztery godziny, z krótką przerwą na kawę, wygłoszono dziewięć naukowych, chociaż skrótowych referatów. Wygłosili je profesorowie i wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: Marek Jagodziński, Wiesław Przygoda, Jarosław Wojtkun. Z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu referaty wygłosili wykładowcy: Zbigniew Markwat, Dariusz Trześniowski, Krzysztof Ćwikliński. Nie dojechał ksiądz profesor Edward Sienkiewicz, z Uniwersytetu Szczecińskiego. Przysłał tylko swój referat. Z Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie był młodziutki doktor Karol Dąbrowski. Część z tych uniwersyteckich wykładowców jest też wykładowcami Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
Referaty mówiły o relacjach władzy świeckiej i Kościoła w średniowieczu, w czasach Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego. Opisywały rozwój myśli katolickiej w tych czasach. Kościół dopuszczał wtedy nawet wojnę sprawiedliwą, dla pokoju. Miał duży wpływ na suwerenność, integralność polskiej państwowości. Doktor Andrzej Pytlak z Radomia, bardzo ciekawie przedstawił reformę cysterskiego chorału gregoriańskiego, który wywarł duży wpływ na muzykę średniowiecza.
W dyskusji zwrócono uwagę na ówczesne, silne związki Cesarstwa Niemieckiego z Bizancjum. Padło nawet stwierdzenie, że te związki, sympatie, przetrwały do dziś. Dyskutując, ksiądz kanonik Aleksander Sikora, emerytowany proboszcz parafii ze Starachowic, zaakcentował sprawiedliwość w polityce, która w średniowieczu pozwalała na prowadzenie sprawiedliwych wojen. Polecał to współczesnym politykom.
-Piękna jest sprawiedliwa polityka- dodał.

Inicjatywa alumnów
Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Koła Naukowego Studentów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, kierowanego przez księdza doktora Wojciecha Wojtyłę. Jak nas poinformował, ze Św., Janem Pawłem II (Karolem Wojtyłą) łączy go tylko nazwisko i wykłady na KUL w Lublinie.

Wspierali ją, użyczając patronatu honorowego, opaci cystersów w Polsce, biskup radomski, rektorzy KUL w Lublinie i UT-H w Radomiu, burmistrz miasta i gminy Wąchock, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich.
W organizację byli zaangażowani naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wspomniani alumni z Radomia, proboszcz wąchockiej parafii ojciec Rajmund Guzik, Dorota Janas- dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku i Marian Susfał- dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie