Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielki Piątek z Nowej Słupi, jak przed laty, Szlakiem Królewskim ruszy Droga Krzyżowa

Lidia Cichocka [email protected]
Ojciec Kazimierz Bielak zaprasza do wspólnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania w bazylice na Świętym Krzyżu.
Ojciec Kazimierz Bielak zaprasza do wspólnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania w bazylice na Świętym Krzyżu. Łuaksz Zarzycki
Jak co roku Szlakiem Królewskim z Nowej Słupi do Sanktuarium na Świętym Krzyżu przejdzie dzisiaj Droga Krzyżowa. To główne wielkopiątkowe wydarzenie w Diecezji Sandomierskiej. Liturgii Wielkiego Piątku będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Tradycja "Kalwarii Świętokrzyskiej"

Tradycja "Kalwarii Świętokrzyskiej"

Została ona przywrócona kilka lat temu przez byłego biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgę.
Królewskim Szlakiem ponownie został wniesiony przez wiernych trzymetrowy drewniany krzyż.
W czasach przedrozbiorowych, świętokrzyskie sanktuarium było celem licznych pielgrzymek, które odbywali także królowie Polski. Od lat trzydziestych XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów. Papież Benedykt XVI nadał kościołowi na Świętym Krzyżu tytuł Bazyliki Mniejszej.
Droga Krzyżowa - to w Kościołach chrześcijańskich piątkowe nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu.
Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku. Stacje Drogi Krzyżowej mają bogatą symbolikę. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących m.in. tego, czym jest prawda, miłość. Obecnie bardzo często pojawia się także 15 stacja, tj. Zmartwychwstanie, która nadaje sens ofierze Jezusa.

Wyruszą z kościoła w Nowej Słupii

Piątkowe nabożeństwo wielkopostne rozpocznie się w kościele parafialnym w Nowej Słupi o godzinie 12. Stąd pielgrzymi wyruszą w symboliczną drogę odtwarzając drogę Jezusa Chrystusa na śmierć. Krzyż będą na zmianę wnosić wierni różnych stanów, między innymi dzieci, młodzież, mężczyźni, kobiety, pracownicy samorządowi oraz duchowni.

Ceremonie Wielkiego Piątku rozpoczną się o godzienie 15 na Świętym Krzyżu. Szczególnym momentem Liturgii Wielkiego Piątku w sanktuarium jest moment adoracji Krzyża.

- Wierni mają okazję adorować i całować autentyczną cząstkę Krzyża Świętego, na którym umarł Jezus Chrystus. To jest wyjątkowy i niepowtarzalny moment, który w tym dniu przyciąga w to miejsce tysiące wiernych - mówi ojciec Dariusz Malajka. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim trwać będzie do godziny 21.

Sąd nad Nieśmiertelnym

W Wielką Sobotę na Świętym Krzyżu odbędzie się przygotowana przez 14 nowicjuszy inscenizacja pasyjna "Sąd nad Nieśmiertelnym", początek godzina 11.30. Podczas spektaklu, który nawiązuje do sądu nad Jezusem, jaki miał miejsce przed Piłatem, zobaczymy między innymi scenę zaparcia Piotra Apostoła, osobę Judasza, Żydów oraz szatana, który nakłaniał do skazania Jezusa na śmierć. Całość zostanie opatrzona wyjątkową muzyką.

- Zapraszamy dzieci, młodzież i starszych - mówi superior klasztoru ojciec Zygfryd Wiecha. Niewątpliwie spektakl przybliży problem zdrady, fałszywych oskarżeń, pomówień, których nie brakuje i dziś w relacjach międzyludzkich: w rodzinach, sąsiedztwie, miejscach pracy.

Święcenie pokarmów wielkanocnych w bazylice odbędzie się o godzinie 12, zaś w sąsiedniej Hucie Szklanej o godzinie 13. Wigilia Paschalna o godzinie 19, ojcowie proszą o przyniesienie świec. W pierwszy dzień świąt msza rezurekcyjna z procesją zostanie odprawiona o godzinie 6.30, kolejne msze święte o 9.30, 11.30, 15. W Poniedziałek Wielkanocny dodatkowo o godzinie 8.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, kustosze Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu zapraszając do odwiedzenia sanktuarium przypominają, że w kościele zakończył się pierwszy etap remontu: została wymieniona posadzka i ustawione nowe ławy.W okresie Triduum Paschalnego, do końca świąt wjazd na Święty Krzyż jest otwarty i wolny od opłat.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie