W Zawichoście podpisano list intencyjny o współpracy z Sandomierzem i Annopolem w zakresie kultury, turystki i edukacji historycznej

Klaudia Tajs
List Intencyjny podpisali od prawej: Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu, Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu, Wojciech Rudziejewski–Rudziewicz prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA”,  dr Dominik Kacper Płaza dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
List Intencyjny podpisali od prawej: Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu, Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu, Wojciech Rudziejewski–Rudziewicz prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA”, dr Dominik Kacper Płaza dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Klaudia Tajs
Udostępnij:
Inicjatywy kulturalne i historyczne, kultywowanie tradycji regionu, upowszechnianie wiedzy, propagowanie krajoznawstwa i turystyki, działalność naukowo-badawcza, edukacyjna, kreowanie wrażliwości i świadomości historycznej mieszkańców regionu, dbałość o spuściznę dziedzictwa narodowego tylko kilka z istotnych założeń listu intencyjnego, podpisanego w zawichojskim Lamusie.

Podpisanie listu było zainicjowaniem dialogu pomiędzy czterema instytucjami, którego przedstawiciele Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu, doktor Dominik Kacper Płaza dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Wojciech Rudziejewski–Rudziewicz prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA”, Patrycja Sus-Lutyńska dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście, wyrazili chęć współpracy.

Zdaniem burmistrz Zawichostu wydarzenie ma istotny charakter dla przyszłych działań na terenie gminy. - Jest to dla nas szalenie ważne i tak naprawdę porządkuje sprawy, które dzieją się od jakiegoś czasu, ponieważ od kilku miesięcy współpracujemy ze stowarzyszeniem „SZANSA” oraz z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu i sformalizowanie tej współpracy na pewno ułatwi nam występowanie o dofinansowania, granty, o pomoc na realizację wspólnych działań kulturalnych - powiedziała Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu. - Myślę, że wszystkie instytucje, podpisujące dzisiaj List Intencyjny, wzajemnie się dopełniają. Muzeum Okręgowe, już od jakiegoś czasu, wypożycza swoje ekspozycje, które są prezentowane w zawichojskim ośrodku kultury. Jest to dla nas bardzo ważne dlatego, że ośrodek nie jest dużą jednostką, a dzięki współpracy z muzeum możemy udostępniać mieszkańcom wystawy, eksponaty i rekwizyty historyczne. Natomiast stowarzyszenie „SZANSA” prowadzi prace poszukiwawcze na terenie gminy i właśnie tę działalność chcielibyśmy połączyć z promowaniem historii naszego regionu oraz włączyć w te działania dzieci i młodzież szkolą, ponieważ stowarzyszenie deklaruje przeprowadzenie nieodpłatnych warsztatów, w postaci przygody poszukiwania skarbów naszej ziemi.

Patrycja Sus-Lutyńska dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście przyznała, że podpisanie listu jest formalnością, bo współpraca już trwa. - My już wspólnie działamy od pewnego czasu - zapewniła dyrektor. - W obszarze drobnych rzeczy, które pokrywają nam się statutowo. Ta współpraca będzie nakierowana na historię regionu, upowszechnianie, na edukację o regionie.
Sandomierskie Muzeum Okręgowe może zaoferować ze swojej strony wsparcie na różnych płaszczyznach. - W edukacji, promocji, wymianie informacji różnego rodzaju - dodał dr Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. - Współpraca to nie tylko działania edukacyjne i wystawiennicze, ale również troska o zbiory, które są w tutejszych zasobach zawichojskich.

Sygnatariusze listu zgodnie potwierdzili gotowość do podjęcia rozmów, wspólnych działań dla rozwoju regionu oraz ziemi zawichojskiej, a tajże kontynuacji rozpoczętych inicjatyw, chociażby w postaci muzealnych ekspozycji, czy utworzenia szlaku historyczno-edukacyjnego fortyfikacji z okresu I wojny światowej, mającego swój początek w Zawichoście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: W Zawichoście podpisano list intencyjny o współpracy z Sandomierzem i Annopolem w zakresie kultury, turystki i edukacji historycznej - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie