Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zawichoście posprzątali cmentarz choleryczny i bunkier. Burmistrz i Stowarzyszenia „Szansa” chcą je wyeksponować [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Oprócz poszukiwaczy udział w pracach wzięła również burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, która wspiera społeczników w ich zamierzeniach.
Oprócz poszukiwaczy udział w pracach wzięła również burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, która wspiera społeczników w ich zamierzeniach. Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz
Kilkuosobowa grupa poszukiwawcza ze Stowarzyszenia „SZANSA” z Annopola spędziła sobotnie przedpołudnie inaczej niż zwykle. Zamiast udziału w poszukiwaniach zabytków, na niewielkim wzniesieniu, obok drogi biegnącej do Sandomierza, uporządkowano tereny w Zawichoście.

Prace porządkowe odbywały się przy metalowym krzyżu postawionym po II wojnie światowej, miejscu, gdzie znajduje się XVII-wieczny Cmentarz Choleryczny oraz zbudowany przez armię austriacką w 1916 roku bunkier.

W pocie czoła poszukiwacze usuwali uschnięte krzewy oraz zbędną roślinność, zbierali porzucone śmieci. Oprócz eksploratorów udział w pracach wzięła również burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, która wspiera społeczników w ich zamierzeniach.

Wszystko po to, aby wyeksponować stojący na wzgórzu krzyż przypominający o tragicznej epidemii cholery, która nawiedziła Zawichost w XVII wieku oraz rzadko spotykaną w Polsce tego typu fortyfikację - schronu obserwacyjno-bojowego. Jest to kompleks fortyfikacji ciągnący się wzdłuż Wisły z 1916 roku, stworzony na potrzeby ochrony ruchu statków. - Naszym celem jest przybliżenie historii zbudowanego systemu fortyfikacyjnego i odtworzenie go - zdradza Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes stowarzyszenia. - Chcielibyśmy, aby wzgórze stało się kolejną atrakcją Zawichostu.

Prezes Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz nie ukrywa, że pracy przy porządkowaniu terenu jest na kilka tygodni. - To było pierwsze nasze wyjście w teren, ale szacuję, że będziemy tutaj działać do końca czerwca - dodaje prezes. - Zawichost podczas działań wojennych został bardzo zniszczony. Niewiele pozostało. Dlatego chcemy wyeksponować to, co zostało.

Stąd wspólne działania stowarzyszenia i burmistrz Zawichostu, które mają przypomnieć mieszkańcom i turystom o tym miejscu.

- Planujemy z panią burmistrz wyeksponować cmentarz choleryczny i bunkier - planuje prezes Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz. - Na trasie, przy drodze należy postawić tablicę informacyjną z opisem tego miejsca.

Stowarzyszenie "SZANSA" oraz burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka serdecznie dziękują właścicielowi wzgórza za udostępnienie terenu do prac porządkowych.

44feb211-ab8c-29a7-cdff-b6573d0efb4b,0676414b-4b17-6bd3-7633-1dc26d8bf73f

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie