Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Walka" o... bobry podczas sesji rady gminy w Sobkowie. Wszystko za sprawą ustanowienia użytku ekologicznego "Łąka Kotlicka"

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Pixabay License
Podczas piątkowej sesji Rady Gminy Sobków, radni poświęcili sporo uwagi uchwale w sprawie nadania prawnej ochrony w formie użytku ekologicznego obszarowi znajdującemu się wewnątrz kompleksu leśnego, przy starorzeczu Nidy - tak zwanej "Łące Kotlickiej". Radni mieli wątpliwości, czy głosując "za" uchwałą nie sprawią, że tereny rolnicze znajdujące się w pobliżu, nie będą zalewane poprzez działalność bobrów na rzece, a przez ustanowienie tam obszaru chronionego, nie będzie można zareagować...

Pośrodku kompleksu leśnego w gminie Sobków, będącego własnością Skarbu Państwa - znajduje się łąka mająca 48 arów powierzchni. Nadleśnictwo Jędrzejów mające nadzór nad terenem wyszło z wnioskiem do gminy o ustanowienie tam użytku ekologicznego pod nazwą "Łąka Kotlicka".

"Walka"... o bobry, czy "walka" z bobrami?
Zanim uchwała została poddana pod głosowanie, wśród radnych wywiązała się dyskusja. Część radnych miała wątpliwości, czy głosując za uchwałą, nie sprawią, że tereny rolnicze znajdujące się w okolicy tego obszaru nie będą zalewane przez działalność bobrów na rzece Nidzie, a po ustanowieniu tam użytku ekologicznego, teren będzie chroniony i nie będzie można w niego ingerować.

- Bobry występują tam gdzie występują cieki wodne i niezależnie od tego czy rada ustanowi tamten teren jako użytek ekologiczny, to one tak czy inaczej tam będą. W tym przypadku bardziej chodzi o ochronę tej łąki, ponieważ na jej obszarze znajdują się siedliska przyrodnicze, siedliska owadów, ptaków, roślin i pod tym względem należy chronić ten teren - mówił podczas sesji wójt Tomasz Chaja.

Jeden z radnych dodał:
- Temat tej uchwały, sam z siebie wychodzi poza ramy tej łąki i tego lasu. Moim zdaniem, ten rezerwat już tam jest, bo pozyskiwanie drewna przez Lasy Państwowe już dawno się tam zakończyło i dzisiaj tam się nic nie robi i ta łąka, jak mówiliśmy na komisjach, czy my podejmiemy uchwałę czy nie, to ona też tam będzie. Uważam, że powinniśmy mieć jakieś prawne środki, że jeśli ten bóbr wychodzi poza teren, wchodząc na tereny rolnicze gdzie robi szkodę, żebyśmy my mogli jakoś na to reagować, żeby nie zalewało tych naszych upraw - mówił radny.

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę niejednogłośnie. 9 radnych było "za", jeden "przeciw", dwóch wstrzymało się od głosu, a trzech było nieobecnych.

Użytek ekologiczny - czym jest i jaką ma ochronę?
Szczególnym celem ochrony użytku ekologicznego jest zachowanie różnorodności ekologicznej i krajobrazowej, zachowanie łąk śródleśnych oraz fragmentów zbiorowisk szuwarowych, ochrona miejsc występowania bobra europejskiego objętego częściową ochroną gatunkową, utrzymanie enklaw śródleśnych stanowiących miejsce bytowania wielu gatunków fauny, w szczególności ptaków oraz zachowanie retencyjnej funkcji tego obszaru.

W stosunku do użytku ekologicznego wprowadza się następujące zakazy:
- niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obszaru;
- wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym lub budową, odbudową, utrzymywaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych,
- uszkadzania i niszczenia gleby,
- dokonywania zmian stosunków wodnych jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody lub racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej,
- likwidowania, zasypywania lub przekształcania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych,
- zmiany sposobu użytkowania ziemi,
- umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt,
- niszczenia nor, legowisk zwierzęcych oraz tarlisk i złożonej ikry z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką,
- zbioru, niszczenia i uszkadzania roślin i grzybów na obszarach użytków ekologicznych utworzonych w celu ochrony stanowisk, siedlisk lub ostoi roślin i grzybów chronionych.

Nadzór nad "Łąką Kotlicką" ma Nadleśnictwo Jędrzejów.

W ostatnim czasie ustanowiono również użytek ekologiczny pod nazwą "Łąki Rejowskie". To graniczący z lasem obszar położony w gminie Nagłowice w dolinie cieku zasilającego rzekę Białą Nidę o łącznej powierzchni 4,68 hektara.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie