Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warianty drogi S74 prowadzą przez sady, pola uprawne i niszczą pomniki przyrody - alarmuje wójt Samborca Witold Surowiec [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
W gronie ponad setki zainteresowanych mieszkańców oglądających plany był Piotr Obarzanek, właściciel Kopalni Piasku w Samborcu, który powiedział, że jeden z wariantów planowanej drogi przebiega w sąsiedztwie jego kopalni.
W gronie ponad setki zainteresowanych mieszkańców oglądających plany był Piotr Obarzanek, właściciel Kopalni Piasku w Samborcu, który powiedział, że jeden z wariantów planowanej drogi przebiega w sąsiedztwie jego kopalni. Klaudia Tajs
Samborzec, po Obrazowie, to kolejna gmina w powiecie sandomierskim, w którym rozpoczęto prezentację wariantów budowy planowanej drogi ekspresowej S74. - Wszystkie warianty są ze szkodą dla naszych mieszkańców, a najgorsze jest to, że projektanci proponując cztery warianty nie uwzględnili pomników przyrody i urokliwych jeziorek - twierdzi wójt Samborca Witold Surowiec.

Czwartkowe spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz firmy projektowej TRANSPROJEKT zgromadziło w siedzibie Szkoły Podstawowej w Samborcu ponad setkę mieszkańców. Były plany rozłożone na stołach i prezentacje prowadzone przez pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i pracowników biura projektowego. Były także pytania od mieszkańców i władz gminy, które nie kryją, ze wszystkie proponowane warianty przygotowano ze szkodą dla mieszkańców. - Nas martwi to, że wszystkie proponowane warianty prowadzą przez naszą gminę - powiedział wójt Witold Surowiec. - Dziwi mnie to, bo przebiegają one przez gminy Samborzec, Obrazów, w których prowadzona jest bardzo intensywna produkcja sadownicza i warzywnicza. Gminy zamieszkane i zagospodarowane. Prawdę powiedziawszy żaden z tych wariantów nas nie satysfakcjonuje.

Wójt dodał, że na terenie gminy Samborzec planowana jest budowa aż czterech węzłów komunikacyjnych, co dodatkowo wpłynie, na ingerencję w środowisko. - Dwa węzły są między Milczanami, Andruszkowicami i Koćmierzowem - wyliczył wójt. - Dwa kolejne są między Szewcami a Samborcem. One prowadzą dalej na Zajeziorze i Ostrołękę.

Witold Surowiec przypomniał, że Rada Gminy Samborzec, że względu na dużą szkodliwość proponowanych wariantów dla gospodarstw i zabudowań mieszkalnych przyszłej drogi S74 nie podjęła uchwały ze wskazaniem na najbardziej optymalny wariant. - Wszystkie są szkodliwe i uważamy, że można by je przenieść do gminy gdzie jest mniejsze zagospodarowanie terenu i mniej intensywna zabudowa - tłumaczył wójt.

W przypadku gminy Samborzec, zdaniem wójta Surowca, bulwersuje fakt, że proponowane warianty drogi S74 nie oszczędzają pomników przyrody, których na terenie gminy nie brakuje. - W Ostrołęce, gdzie są podworskie tereny rosną piękne, stare dęby i kasztany i nikt ich nie uwzględnił - ubolewał wójt. - Jeden z wariantów przechodzi przez jezioro Bogoryjskie, gdzie bardzo mocno zostanie zniszczony ekosystem. Na naszych terenach jest bardzo mało takich miejsc. Dlatego będziemy pisać, że zrobi się szkodę tym wyjątkowym okazom.

W gronie ponad setki zainteresowanych mieszkańców oglądających plany był Piotr Obarzanek, właściciel Kopalni Piasku w Samborcu, który powiedział, że jeden z wariantów planowanej drogi przebiega w sąsiedztwie jego kopalni. - Po wydobyciu piasku, chcemy zagospodarować zbiornik, pod kątem turystyki - powiedział pan Piotr. - Teraz przebieg drogi w sąsiedztwie naszej kopali stawia pod znakiem zapytania tę inwestycję, która byłaby niezwykle korzystna dla gminy i regionu. Na pewno będę składał opinię do projektu i i wyrażę swoje obawy związane z lokalizacją tej drogi.

Pytaniom mieszkańców w Samborcu przysłuchiwał się sandomierski starosta Marcin Piwnik, który nie krył, że wybór konkretnego wariantu jest ogromnym dylematem dla mieszkańców. - Mamy cztery warianty, i który by z nich nie przyjąć, budzi niezadowolenie wielu osób - powiedział starosta Piwnik. - Jest to temat trudny i znając specyfikę działania w takich przypadkach niewiele można zrobić. Uważam, że do tych wariantów na naszym terenie, nie można podchodzić tak, jak w innych częściach kraju, bo u nas dominuje specyfika rolno - sadownicza. Wiele gospodarstw ma sady położone w kilku miejscach na terenie gminy. Nowa droga w wielu przypadkach odetnie dojazd do pól.

Na złożenie opinii do projektu mieszkańcom przysługuje 14 dni od daty spotkania.

Zakres inwestycji na terenie gminy Samborzec
Trasa w wariancie W1 biegnie w kierunku południowym omijając miejscowości Milczany i Górki od zachodu i dalej wzdłuż istniejącej drogi powiatowej dochodzi aż do przecięcia z Drogą Krajową 79 – między miejscowościami Złota i Andruszkowice. Na przecięciu dróg przewidziano lokalizację węzła. Za węzłem trasa jeszcze raz skręca w kierunku południowym a następnie, po przekroczeniu rzeki Koprzywianki, w kierunku wschodnim omijając miejscowość Zawierzbie zmierza w kierunku prostopadłym do Wisły.

W wariancie W3 trasa omija po południowej stronie miejscowości Śmiechowice, Samborzec i Zajeziorze, a po północnej miejscowości Żuków, Szewce i Bogoria Skotnicka. Na przecięciu z drogą krajową numer 79 przewidziano lokalizację węzła.

W wariancie W4 trasa biegnie w kierunku południowo-wschodnim do przecięcia z Drogą Krajową 79, gdzie zaplanowano węzeł. Za drogą krajową skręca w kierunku wschodnim i prostopadle wchodzi do Wisły omijając po południowej stronie miejscowość Koćmierzów.

Wariant TGD przebiega w kierunku południowo-wschodnim i między miejscowościami Samborzec i Szewce przecina drogę krajową numer 79, gdzie zaproponowano lokalizację węzła. Następnie trasa powyżej miejscowości Bogoria Skotnicka przecina rzekę Wisłę.

Wariant 1A wychodzi z wariantu W1 w okolicach miejscowości Andruszkowice, a następnie skręca na południe. Odgina się i omija po południowej stronie miejscowość Ostrołęka i przechodzi prostopadle przez Wisłę.

Wariant TGD rozpoczyna swój bieg podobnie do wariantu 1A. Następnie ostro skręca na południe i łączy się z wariantem TGD przed przejściem przez Wisłę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie