MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty edukacyjne w oczyszczalni ścieków z młodymi ekologami z koneckich szkół

Marzena Kądziela
Piątoklasiści z koneckiej „dwójki” z nauczycielkami Marią Tkaczyk  Marią Gregorczyk, prezesem Jerzym Rąbalskim, kierownikiem oczyszczalni Krzysztofem Ciupą i koordynatorką projektu Teresą Jakóbczyk
Piątoklasiści z koneckiej „dwójki” z nauczycielkami Marią Tkaczyk Marią Gregorczyk, prezesem Jerzym Rąbalskim, kierownikiem oczyszczalni Krzysztofem Ciupą i koordynatorką projektu Teresą Jakóbczyk Marzena Kądziela
Jak to się dzieje, że brudne ścieki zmieniają się w czystą wodę? Jak wygląda droga nieczystości z domowego kranu do rzeki? To tylko jedne z pytań, na które uczniowie koneckich szkół próbują uzyskać odpowiedzi podczas warsztatów odbywających się w Oczyszczalni Ścieków w Kornicy. W piątek, 10 czerwca uczestniczyli w nich piątoklasiści z „dwójki”.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Końskich zaprosiło uczniów szkół podstawowych z miasta i gminy Końskie na warsztaty do Oczyszczalni Ścieków w Kornicy. Kilka dni temu uczestniczyła w nich młodzież z Nieświnia i Kazanowa, w piątek młodzi ekolodzy ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Końskich.

Piątoklasiści przyjechali do Kornicy z nauczycielkami Marią Tkaczyk i Marią Gregorczyk. Czekała tam na nich koordynator projektu Teresa Jakóbczyk oraz Dorota Niewęgłowska. Uczniowie w obecności prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Jerzego Rąbalskiego najpierw oglądali nowoczesną oczyszczalnię ścieków oddaną do użytku w listopadzie 2014 roku. Uczestnicy wycieczki byli zaskoczeni wielkością obiektu, jego estetyką oraz zadaniami, jakie w poszczególnych pomieszczeniach mają do spełnienia urządzenia. Potem podzieleni na grupy wykonywali badania laboratoryjne oraz poznawali działanie maszyn.

Organizatorem warsztatów jest Staropolski Klaster Wodny, którego koneckie przedsiębiorstwo jest członkiem. Dzięki temu uczniowie mają zapewniony bezpłatny dojazd do oczyszczalni oraz poczęstunek. Jest to współfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Jaki jest cel spotkań? – Przede wszystkim edukacja ekologiczna, która dzięki dzieciakom trafia także do ich rodziców – odpowiada koordynator projektu Teresa Jakóbczyk. – W przejrzysty sposób pokazujemy na przykład, że do ścieków nie wolno wrzucać patyczków do uszu, pieluch, podpasek, torebek foliowych, włosów. Te produkty to zmora każdej oczyszczalni.

Uczniowie mogli też prześledzić drogę wody, którą na przykład myją ręce, od umywalki w łazience do rzeki Młynkowskiej. Badały w laboratorium skład wody i ścieków.

W przyszłym tygodniu do oczyszczalni przyjadą kolejne grupy młodych ekologów ze szkół w Pomykowie, Dziebałtowie i Kopaninach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie