Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ostrowcu protestują! Nie wystarcza im pieniędzy na funkcjonowanie

Redakcja
archiwum
Warsztat Terapii Zajęciowej „Szansa” przy ulicy Żabiej w Ostrowcu Świętokrzyskim przystąpił do ogólnopolskiego protestu. O tym, czy jest spowodowany mówi kierownik Warsztatu Robert Rogala.

Na budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej „Szansa” pojawił się czarny transparent informujący o proteście. O co chodzi?
W poniedziałek zaczął się ogólnopolski protest Warsztatów Terapii Zajęciowej, spowodowany sposobem finansowania tych placówek, który pozwala tylko na wypłacanie pensji pracowniczych zbliżonych do minimum socjalnego.

Zacznijmy może od tego, czym są Warsztaty Terapii Zajęciowej.
Warsztaty Terapii Zajęciowej to placówki działające na rzecz dorosłych osób niepełnosprawnych. Ich celem jest prowadzenia rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do rozwoju samodzielności i nabywanie umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy. W całej Polsce funkcjonuje ponad 700 placówek, w których ponad 27 tysięcy osób niepełnosprawnych ma zapewnioną systematyczną rehabilitację i wsparcie. W Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonują dwie takie placówki.

O możliwym proteście Warsztatów mówiło się już jakiś czas temu, ale doszło do niego dopiero teraz. Dlaczego?
Przez ostatnie 10 lat kwota, tak zwany algorytm dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów działalności WTZ była prawie nie zmieniana. Przez ten czas algorytm wzrósł o 8 procent, a minimalna pensja w kraju o 81 procent. W 2008 roku kwota ta wynosiła 150 procent płacy minimalnej, a obecnie 70 procent. Taka sytuacja spowodowała narastający odpływ doświadczonej kadry, posiadającej wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Warsztaty mają także olbrzymie kłopoty z wymianą zużytego, często 20- letniego wyposażenia, remontami obiektów czy dowozem osób niepełnosprawnych na zajęcia. Od 2015 roku wielokrotne apele środowiska Warsztatów Terapii Zajęciowej w sprawie poprawy sytuacji finansowej placówek skierowane do premierów Beaty Szydło, Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego oraz ministrów Elżbiety Rafalskiej i Krzysztof Michałkiewicza pozostały bez odzewu. Czekaliśmy na spełnienie naszych postulatów do teraz, aż w końcu zdecydowaliśmy się na protest.

Jakie to konkretnie postulaty?**
Domagamy się od rządu zwiększenia poziomu dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów rocznego udziału w zajęciach jednego uczestnika. W roku 2018 – o 1200 złotych, w latach 2019 - 2021 – o kolejne 1200 złotych w każdym roku, a od 2022 roku wprowadzenia stałego wskaźnika rewaloryzacji w oparciu o najniższą krajową.

Jak będzie przebiegał protest?
Na razie czekamy na efekty rozmów centrali z rządem. Od nich będzie zależały dalsze działania, o których nie chcę teraz mówić.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: 20 lat województwa świętokrzyskiego. Wspomnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie