Ważne informacje dotyczące I Komunii Świętej w diecezji kieleckiej. Jest komunikat biskupa Jana Piotrowskiego

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Biskup Jan Piotrowski wydał ważny komunikat dotyczący I Komunii Świętej w diecezji kieleckiej. Fot. Dorota Kułaga
Biskup kielecki Jan Piotrowski wydał ważny komunikat dotyczący organizowania uroczystych I Komunii Świętych dzieci w parafiach diecezji kieleckiej w 2021 roku w czasie pandemii koronawirusa.

W niektórych diecezjach I Komunie Święte ze względu na pandemię koronawirusa są przekładane z maja na czerwiec. A jak będzie w diecezji kieleckiej? Wyjaśnił to biskup ordynariusz Jan Piotrowski w specjalnym komunikacie, który został opublikowany na stronie Diecezji Kieleckiej.

Zwrócił się do księży, sióstr zakonnych, katechetów i rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej. I zalecił, aby "terminy uroczystości I Komunii Świętej w parafii były ustalane jako wspólna decyzja proboszcza parafii i rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej".

W sytuacji, gdy nie będzie jednomyślności, co do jednego terminu I Komunii Świętej, to dla pozostałej grupy dzieci, należy ustalić nowy termin I Komunii Świętej w późniejszym czasie, ale nie później niż do końca 2021 roku.

Biskup dodał też, że w organizacji uroczystości I Komunii Świętej należy uwzględniać aktualnie obowiązujące zasady sanitarne w miejscach kultu. Jeżeli będą tego wymagały przepisy sanitarne i okoliczności sanitarne, to należy organizować uroczystość I Komunii Świętej w mniejszych grupach.

- Przypominam zasadę, że obowiązek przygotowania dzieci do I Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach i odbywa się w rodzinach, które są Kościołem Domowym. W tym obowiązku rodzice są wspomagani przez księży, siostry zakonne, czy katechetów świeckich. Na proboszczu parafii spoczywa obowiązek zweryfikowania odpowiedniego przygotowania dzieci
do spowiedzi świętej i przyjęcia I Komunii Świętej. W zależności od parafii formacja powinna odbywać się w sposób zdalny, albo w małych grupach - podkreślił Pasterz Kościoła Kieleckiego.

Zaznaczył też, że dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej mają wcześniej przystąpić do jednej indywidualnej spowiedzi. Spowiedź dzieci odbywa się z zachowaniem wymaganych środków sanitarnych. - Jednocześnie przypominam, że nie organizuje się tzw. spowiedzi wstępnej, czy dwóch spowiedzi przed przyjęciem I Komunii Św. Zapraszam i zachęcam dzieci wraz ze swoimi rodzicami, aby poprzez modlitwę i wspólne przeżywanie mszy świętej przygotowywały się do dobrego przyjęcia tego sakramentu - dodał.

- Dzieciom, rodzicom oraz wszystkim zaangażowanym w dobre przygotowanie do przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz I Komunii Świętej z serca błogosławię - zakończył swój komunikat Jan Piotrowski, biskup kielecki.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Dodaj ogłoszenie