MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne uroczystości patriotyczne na Świętym Krzyżu z udziałem wielu wiernych. Uczczono bohaterów Powstania Styczniowego. Zobacz zdjęcia

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Na Świętym Krzyżu odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy w czasie Powstania Styczniowego. W sanktuarium odprawiona została msza święta w intencji bohaterów, wcześniej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca powstańców.

Ważne uroczystości patriotyczne na Świętym Krzyżu. Uczczono bohaterów Powstania Styczniowego
W uroczystościach, oprócz dużej grupy wiernych, wzięli udział między innymi senator Krzysztof Słoń i wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz czy wicemarszałek województwa Marek Bogusławski. Uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji zmarłych uczestników polskich powstań narodowych przewodniczył ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu. Podkreślił, że to miejsce jest strażnikiem pamięci o narodowych bohaterach i symbolem walki o niepodległość naszego narodu.

Po mszy świętej odbyła się prelekcja na temat wydarzeń z okresu powstania styczniowego, a następnie projekcja filmu „Marian Langiewicz - bohater przegranej sprawy”. Była też żywa wystawa „1863-64 Gloria Victis”.

Przypomnijmy, że 12 lutego 1863 roku na Świętym Krzyżu bitwę stoczyli żołnierze pod dowództwem Mariana Langiewicza.

Tak ten ważny dzień dla historii Polski i Świętego Krzyża opisuje strona swietykrzyż.pl
"Dnia 12 lutego 1863 r. rosyjskie wojska, pod dowództwem pułkownika Czengierego przypuściły atak na obóz w Nowej Słupi oraz na sam klasztor na Świętym Krzyżu. Walki były ciężkie, a na skutek ostrzału rosyjskiej artylerii ucierpiały także zabudowania klasztorne. Do wojsk rosyjskich powstańcy strzelali m.in. zza murów oraz z okien klasztornych. Langiewiczowi udało się odeprzeć atak Rosjan. Opuścił jednak Święty Krzyż w nocy, kiedy dowiedział się o ściąganiu rosyjskich posiłków. Razem z nim w dalszą drogę wyruszył Adam Chmielowski, który właśnie tam i pod komendą Langiewicza rozpoczął swój szlak powstańczy. Historia późniejszego Świętego Brata Alberta Chmielowskiego pokazuje, że Pan Bóg potrafi działać nawet przez najtrudniejsze wydarzenia…

Powstańcy, którzy polegli w walce zostali pochowani na cmentarzu w Nowej Słupi. Dzień 12 lutego zapisał się na kartach historii jako „Bitwa pod Świętym Krzyżem”. I nie był to jeszcze ostatni akcent powstańczego zrywu. Według niektórych źródeł w październiku 1863 roku mogli mieszkać w klasztorze jeszcze gen. Hauke-Bosak oraz ppłk. Kalita-Rębajło. Tak oto powstanie styczniowe wpisało się w dramatyczne losy świętokrzyskiego opactwa i najstarszego polskiego sanktuarium, a także miejsca pielgrzymek wielu polskich królów. Historia Polski po raz kolejny stała się historią Świętego Krzyża…" - informuje na swojej stronie Sanktuarium Świętego Krzyża.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie