Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny i potrzebny film powstaje w Szkole Podstawowej w Mąchocicach-Scholasterii. Zobaczą go na zagranicznych festiwalach

Anna Bilska
Anna Bilska
Wideo
od 16 lat
W piątek w Szkole Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii nagrywano krótkometrażowy film pt. "Gruby" w reżyserii wielokrotnie nagradzanego kielczanina Mateusza Śliwy. Produkcja poruszy ważny temat przemocy w stosunku do osób otyłych. Twórcy opowiedzieli nam o fabule i kulisach realizacji filmu, który trafi na słynne zagraniczne festiwale.

Film "Gruby" w Szkole Podstawowej w Mąchocicach-Scholasterii

Film "Gruby" opowiada o chłopcu, który jest gnębiony przez swoich rówieśników z powodu tuszy. - W pewnym momencie z osoby dręczonej, sam staje się katem, oprawcą - zdradza twórca filmu, Mateusz Śliwa. - Bardzo rzadko się o tym mówi, a jest bardzo wiele osób, które cierpią i mają różne problemy z tego powodu - zauważa.

Główną rolę w filmie gra Jakub Wojtas, którego Mateusz Śliwa wypatrzył na festiwalu w Krakowie. To młody, ale dobrze rokujący aktor. Jest uczniem siódmej klasy Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. - Gram grubszego chłopaka, nad którym inni się znęcają. Myślę, że to ważny temat i dobrze, że taki film powstaje - przyznał chłopiec.

Film poruszający ten ważny i trudny temat przemocy i dyskryminacji w szkolnym środowisku zobaczą najpierw zagraniczni widzowie. - Spróbujemy powalczyć o Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, a później o nagrody na festiwalach we Francji, Los Angeles, Nowym Jorku, Australii i w Polsce. Planuję też zamknięty pokaz dla społeczności szkolnej i rodziców - zapowiada.

W filmie, poza Kubą Wojtasem, zobaczymy aktorów Andrzeja Platę, Ewelinę Gronowską a także Liwiusza Falaka w roli wuefisty oraz uczniów Maćka i Bartka grających oprawców.

W pracę na planie zaangażowana jest też scenografka Joanna Biskup-Brykczyńska. - Choć nagrywamy w szkole i mamy już gotową scenografię, to trzeba ją trochę poprawić. Obecnie znajdujemy się w gabinecie pani dyrektor i moim zadaniem tutaj jest przygotowanie biurka i jego okolic, tak, by pokazać tylko to, co my kreujemy. W tym wypadku jest to praca naszej dyrekcji.

Na planie zdjęciowym pracy ekipy przyglądał się wójt gminy Masłów Tomasz Lato, który przez wiele lat był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Mąchocicach-Scholasterii. - Z Mateuszem poznaliśmy się na planie filmu "Antek", który powstawał w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni a udział w nim brał zespół Brzezinianki - wspomina wójt. - Wówczas reżyser zaproponował, aby kolejny film, uwrażliwiający na przemoc i brak tolerancji, powstał na terenie naszej gminy. Pierwsze rozmowy przerodziły się w konkrety. Uzyskaliśmy wszelkie zgody i ekipa przystąpiła do pracy. Myślę, że temat filmu jest bardzo ważny i powinien uczulić pedagogów, rodziców i całą społeczność. Kiedy temat jest ukrywany przez samego pokrzywdzonego i niezauważany przez innych, mogą powstawać sytuacje bez wyjścia prowadzące do bardzo trudnych, nieodwracalnych skutków. Uznałem, że taki film to nowatorska profilaktyka i cieszę się, że jest realizowany w naszej gminie.

Jak zauważa Joanna Broniek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Machocicach-Scholasterii film będzie ważnym głosem w dyskusji. – Informację o nagrywaniu filmu w naszej szkole przyjęłam z dużą otwartością. Tym bardziej, że porusza on ważną kwestię bliską całej szkolnej społeczności. Mam nadzieję, że dzięki temu będzie się głośno mówić o problemie przemocy i braku tolerancji – mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie