Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Włoszczowie będzie można odebrać darmowe czujniki czadu. To ratuje życie. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Tegoroczna akcja to nie tylko samo rozdanie urządzeń, ale również szansa na pomoc w instalacji ze strony strażaków. Więcej na kolejnych zdjęciach
Tegoroczna akcja to nie tylko samo rozdanie urządzeń, ale również szansa na pomoc w instalacji ze strony strażaków. Więcej na kolejnych zdjęciach Fundacja imienia Stefana Artwińskiego
Fundacja imienia Stefana Artwińskiego wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie organizuje akcję rozdawania darmowych czujników czadu dla mieszkańców powiatu włoszczowskiego. Urządzenia będzie można odebrać w piątek, 23 grudnia, w godzinach 9-15. 

"Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa". Można odebrać darmowe czujniki czadu

W środę, 21 grudnia, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca kampanii edukacyjno-informacyjnej "Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa". Jednym z jej elementów jest przekazanie czujników tlenku węgla dla mieszkańców powiatu. Urządzenia zakupiła Fundacja imienia Stefana Artwińskiego. Paweł Kwietniewski, dyrektor fundacji przekazał, że organizacji zależy na promowaniu akcji podnoszących bezpieczeństwo w regionie.

- To akcja, którą realizujemy po raz drugi na terenie powiatu włoszczowskiego, ma ona wymiar symboliczny - to 116 czujek, 56 w ubiegłym roku i 60 w tym roku, które choć realnie wpłyną na bezpieczeństwa w 116 domach, to jednak przede wszystkim zależy nam na przekazaniu mieszkańcom wiedzy, jak istotna jest taka czujka czadu i że może ona uratować życie. Seria tragicznych zdarzeń w naszym regionie pokazuje najlepiej jak jest to istotne. Mamy nadzieję, że takie akcje, promujące instalowanie czujek czadu wpłyną na poprawę bezpieczeństwa - przekazał Paweł Kwietniewski.

Jak dodał, tegoroczna akcja to nie tylko samo rozdanie urządzeń, ale również szansa na pomoc w instalacji ze strony strażaków - dzięki współpracy organizacji z komendą powiatową PSP. - Proponujemy, żeby strażacy pomogli w instalacji czujek, pokazali gdzie je umieścić, żeby działały najskuteczniej. To może uratować komuś życie i pokazują to statystyki. Zachęcamy każdego do włączania się w akcje kupowania czujek czadu - samorządowców, przedsiębiorców, każdy, kto może kupić takie urządzenia i przekazać mieszkańcom jest mile widziany - powiedział Paweł Kwietniewski.

Poseł Bartłomiej Dorywalski podziękował Fundacji Artwińskiego za zaangażowanie na rzecz społeczności powiatu włoszczowskiego i zwrócił uwagę na sukces ubiegłorocznej akcji rozdawania czujek czadu. - To właśnie tlenek węgla, nazywany także czadem, określany jest mianem "cichego zabójcy". Dlatego ta akcja jest tak niezwykle ważna. To za pośrednictwem mediów chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców. Chcemy, żeby mieszkańcy włączyli się w tą akcję i odebrali czujki. Przypominam sobie, że rok temu akcja cieszyła się wielką popularnością i już w ciągu godziny wszystkie urządzenia zostały rozdane - powiedział parlamentarzysta.

Młodszy brygadier Andrzej Pacanowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie podkreślił, że poza samą czujką niezwykle ważna jest odpowiednia dbałość o piece i kominy, bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo. - Dwa razy roku powinny być one czyszczone w wypadku pieców na paliwo ciekłe i gazowe. Kominy pieców na paliwo stałe powinny być czyszczone co 3-4 miesiące. Kanały wentylacyjne minimum raz na dwa lata. Czujka daje nam bezpieczeństwo, bo wykryje czad, ale nie wyeliminuje zagrożenia, jeśli nie wyczyścimy też przewodów kominowych - wytłumaczył Andrzej Pacanowski.

Dodał także, że w ostatnich dwóch latach dziesięciokrotnie czujniki czadu alarmowały mieszkańców i strażaków o wydzielaniu tlenku węgla w lokalach mieszkalnych. - W tym roku i ubiegłym mieliśmy po 5 wyjazdów do alarmów takich czujek. Myślę, że dzięki nim w tych sytuacjach nie doszło do tragedii - ocenił komendant włoszczowskiej straży pożarnej.

Od początku roku na terenie regionu w pożarach zginęło 26 osób. Podczas tego rocznego sezonu grzewczego strażacy w całej Polsce interweniowali już ponad 900 razy w zdarzeniach z udziałem tlenku węgla. Tlenek węgla(czad) jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Zobaczcie galerię zdjęć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie