MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówka na Królową Beskidów

Łukasz Zarzycki
W górnej części masywu utworzono Babiogórski Park Narodowy, który trzy lata temu obchodził swoje 50-lecie. Od 1977 roku jest on Światowym Rezerwatem Biosfery.
W górnej części masywu utworzono Babiogórski Park Narodowy, który trzy lata temu obchodził swoje 50-lecie. Od 1977 roku jest on Światowym Rezerwatem Biosfery. Ł. Zarzycki
Przepiękne widoki, legendarne wschody i zachody słońca przyciągają turystów na Babią Górę, najwyższy szczyt polskich Beskidów.

Zapraszamy na Babią Górę. Znakomitą bazą wypadową do wędrówek będzie w tym przypadku Zawoja, największa pod względem powierzchni i jedna z najdłuższych wsi w Polsce. U wielu górali możemy tu tanio przespać się w pokoju gościnnym, kwaterze prywatnej lub gospodarstwie agroturystycznym.

Do Zawoi bez problemu dojedziemy PKS i busami z Krakowa. Kursują bardzo często, a podróż trwa dwie godziny.

Percią na szczyt

Dla naszych czytelników proponujemy trzydniową wycieczkę po Beskidzie Żywieckim. Z Zawoi Widły - szlakiem zielonym (2,25 godziny), Zawoi Markowa - szlakiem zielonym (1,5 godziny), Zawoi Podryzowane - czarnym (2,40 godziny) lub Zawoi Policzne - szlakiem niebieskim i potem czarnym (1,50 godziny) wspinamy się do schroniska na Markowych Szczawinach, położonego na wysokości 1180 m nad poziomem morza. Obecnie trwa jego rozbiórka, nowy obiekt będzie wzniesiony za dwa lata. Po zameldowaniu i zostawieniu plecaków można wybrać się na szczyt podziwiać zachód słońca. Wędrówka szlakiem czerwonym przez Przełęcz Brona (znaki czerwone łączą się tutaj ze szlakiem zielonym i niebieskim) zajmie nam 1,35 godziny, zaś powrót - 1 godzinę 15 minut.

Drugi dzień rozpoczynamy od wejścia na Babią Górę (1725 m) - dla odmiany żółtym szlakiem przez Perć Akademików. Warto jednak pamiętać, że jest to trudny szlak, przeznaczony tylko dla doświadczonych turystów, zamknięty od listopada do końca kwietnia. Gdy nie czujemy się na siłach lub na trasie są jeszcze lód i śnieg, pozostaje nam wariant szlakiem czerwonym.

Szlakiem papieskim

Na trzeci dzień polecamy szlak papieski, który został wytyczony w Beskidach niedawno. Idziemy ścieżkami, którymi kardynał Karol Wojtyła odbył ostatnią górską wędrówkę po polskich górach przed wyjazdem na konklawe do Rzymu. Na Przełęczy Krowiarki stoi obelisk upamiętniający młodego Karola Wojtyłę, uczestniczącego w budowie drogi z Zubrzycy na Przełęcz Krowiarki. Odbywał wtedy służbę wojskową w VII Batalionie 9. Kompanii Junackich Hufców Pracy.

Na szczycie Babiej Góry stoi obelisk upamiętniający pobyty Karola Wojtyły - biskupa i kardynała. Ostatniego dnia polecamy też powrót do cywilizacji. Ze schroniska szlak niebieski prowadzi do Skawicy (2 godziny), zielony - do Sidziny (2,10 godziny), zaś szlak żółty - do Juszczyna (2,40 godziny) i Makowa Podhalańskiego (3,30 godziny). Stąd możemy pociągiem, busem lub autobusem pojechać do Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie